+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Teatr lalek

Teatr lalek we Wrocławiu to miejsce znane nie tylko małym widzom, ale również dorosłym. Miejsce to działa już od 1946 roku, kiedy to otwarty został teatr lalki i aktora, jednak dopiero w 1964 zajął budynek dawnej resursy kupieckiej przy pl. Tetralnym pod kierownictwem Stanisława Stapfa. Budynek dzielony był z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a w roku 1993 Prezydent Wrocławia przekazał cały budynek Teatrowi.

 

Teatr już od 1967 r. posiada specjalną część przeznaczoną dla dorosłych o nazwie Mała Scena dla Dorosłych, rozsławiła się tryptykiem Fenomen Władzy, na który składały się spektakle Proces Kafki, Gyubal Whazar Witkacego i Faust Goethego.

Natomiast dla dzieci Teatr prowadzi projekt Dziecięcej Akademii Artystycznej, prowadzi ona edukację artystyczną najmłodszych widzów. 

Niestety w chwili obecnej wszystkie spektakle teatru są odwołane ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z rozszerzaniem się pandemii korona-wirusa. więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Teatru

W teatrze lalek wszystkie organizowane przedstawienia dzielone są na 3 kategorie wiekowe:

  • 0,5 – 5 lat
  • 5-10 lat
  • młodzież i dorośli 
Teatr Lalek we Wroclawiu

Oprócz generalnego podziału każdy pojedynczy spektakl ma przyznane ograniczenie, lub zalecenie wiekowe dla widzów, mamy więc pewność, że nasz maluch zobaczy tylko odpowiednie dla wieku sceny, a my idąc na przedstawienie nie zanudzimy się bajkami. Niektóre przedstawienia odbywają się z wykorzystaniem języka migowego, szukaj przy nich odpowiedniego znaczka.

W teatrze lalek obywają się również warsztaty dla dzieci, można się na nie zapisać online. We Wrocławskim Teatrze lalek odbywają się następujące rodzaje warsztatów:

Celem Pracowni Pedagogiki Teatru -1 utworzonej w Teatrze Lalek jest prowadzenie działalności pedagogiczno-teatralnej. Pracownia mieści się w dwóch przestronnych, wyremontowanych i zaadaptowanych do działań warsztatowych salach na poziomie -1 budynku Teatru

Ciekawość może wzbudzić sama nazwa warsztatów. Wskazuje bowiem zarówno na lokalizacje, jednak oddaje również zasady działania tego miejsca.

– oddolność:

Pracownia stara się nie dyskryminować żadnego potencjalnego uczestnika warsztatów. Ma włączać do wspólnego teatralnego działania osoby z dysfunkcjami sensorycznymi, motorycznymi i intelektualnymi, seniorów, mieszkańców małych miejscowości.

– przyjęcie perspektywy dziecka:

To nie jest miejsce gdzie rządzą dorośli a dzieci muszą się podporządkowywać, tutaj jest miejsce na rozmowę na równi. 

– minimalizm:

Stawiamy na kapitał ludzki, nie materialny, dlatego tworząc sztukę bazujemy na tanich materiałach często dając drugie życie przedmiotom użytku codziennego.

miejsce na warsztaty rezerwuje się na: 

Biuro Organizacji Widowni

widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

71 335 49 / 11 / 12 / 49

Klasycystyczny Zwinger (czyli budynek w którym obecnie mieści się Teatr Lalek) został zaprojektowany w 1767 r. przez Carla Gottharda Langhansa jako klub bractwa kurkowego, który w 1880 roku ustąpił miejsce siedzibie Związku Kupców Chrześcijańskich. W 1892 roku Zwinger został zburzony w związku z planami poszerzenia dzisiejszej ulicy Teatralnej i wytyczenia placu Teatralnego. Kupcy zdołali się jednak porozumieć z miastem, dostali za rozebraną siedzibę odszkodowanie i ogłosili konkurs na nowy gmach.

Dzisiejszy budynek teatru wzniesiono stylu neobarokowym wg projektu zwycięzców konkursu – Paula Kieschkego i Richarda Bielenberga w latach 1892 – 1894, a w latach 1905-1909 rozbudowano wg wcześniejszego projektu Alberta Graua. Po wschodniej stronie budynku rozległy taras łączy go z promenadą ciągnącą się wzdłuż fosy miejskiej w kierunku dzisiejszego Ogrodu Staromiejskiego (wcześniej Parku Kopernika) i Bastionu Sakwowego położonego na wzgórzu, zwanym dziś Wzgórzem Partyzantów. 

Tuż przed II wojną światową piękne neobarokowe wnętrza przebudowano zgodnie ze stylem architektonicznym III Rzeszy. Po wojnie budynek stał się siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i – od roku 1965 – Państwowego Teatru Lalek „Chochlik”  Dopiero w 1999 roku władze miasta zgodziły się oddać budynek w całkowite władanie teatru. Wówczas wnętrze gmachu przebudowano, adaptując do potrzeb nowego gospodarza. Sześć lat później odnowiono piaskowiec, pokrywający elewację. W 2006 r. przed wejściem do budynku stanęła fontanna z krasnalami, zaprojektowana przez Pawła Pawlaka. W roku 2010 przylegający do teatru park odrestaurowano w stylu przedwojennego miejskiego ogrodu.

Child-free w Teatr lalek

Teatr lalek przedstawia spektakle dedykowane jedynie dla dorosłych, dlatego jest to specjalna strefa nazwana child-free. W repertuarze znajdziemy poniższe spektakle:

  • MAPETY – kto to widział?
  • KICHOT
  • POMNIK
  • Kazio Sponge TALK SHOW
  • SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie
  • W środku słońca gromadzi się popiół
  • MOSKWIN
Zachęcamy wszystkich dorosłych czytelników do obejrzenia tych dedykowanych dla nich spektakli.

Światowy Dzień Lalkarstwa

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?