+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Capitol Wrocław

Capitol to bardzo znany Wrocławski teatr muzyczny Capitol, jest na tyle rozpoznawalnym miejscem, że przystanek tramwajowy o nazwie „Arkady Capitol” jest jedynym, który jest odśpiewany, aby nawiązać do charakteru tego miejsca. Nie jest to jednak bardzo stare miejsce, ponieważ powstał dopiero w 2004 roku i bardzo szybko zyskał sławę. Natomiast warto zauważyć, że miejsce to nie powstało w tym miejscu od zera, bowiem w 1955 roku powstała w tym miejscu „Operetka Dolnośląska”, a tradycja kontynuowana była przez jeszcze trzy tego typu miejsca czyli „Teatr Muzyczny”, „Operetka Wrocławska” oraz „Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska” aż do powstania obecnego Capitolu.

https://www.teatr-capitol.pl/
e-bilet.pl

Sama nazwa miejsca wzięła się od kinoteatru funkcjonującego w przedwojennym Wrocławiu przy obecnej ulicy J. Piłsudskiego 67. Został on wybudowany w 1929 roku z projektu niemieckiego architekta  Friedricha Lippa. Budynek składał się z 3 części: część administracyjnej, hotelu oraz najważniejszej – sali widowiskowej. W wyniku II wojny światowej budynek ucierpiał w znacznym stopniu, jednak jego najważniejsza część się zachowała i tak już w 1946 roku wznowiono działalność budynku jako Kino Śląsk, notabene największe w Polsce.

Powrót do tradycji teatru muzycznego dokonał się dopiero 21 marca 1955 roku wystawiając operetkę „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Do tego celu korzystano z budynku Opery Wrocławskiej aż do 1964 roku kiedy przeniesiono teatr do wcześniejszego budynku w którym przedstawienia wystawiano na zmianę z filmami granymi w kinie. 

Sam budynek ucierpiał ponownie podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku i ponownie wymagał kapitalnego remontu. 

Do nazwy Capitol używanej obecnie powrócono w 2004 roku.

Obecnie wykorzystywany przez teatr budynek przeszedł w 2013 roku gruntowny remont rozbudowując wcześniej stojący tu budynek z 4 tys. m2 do aż 18 tys. m2. Duża scena – czyli scena główna teatru zmieniła się diametralnie. Przed przebudową pomieścić mogła 672 widzów, po rozbudowie liczba ta zwiększyła się o 63 miejsca, oraz w razie potrzeby o 27 dodatkowych miejsc na scenie. Nowością było powstanie obrotowej sceny o średnicy 7 m oraz 4 zapadni scenicznych o głębokości 3,9 m. Powiększone zostały kulisy z 3,5 m do 17 m (lewe) oraz z 4m do 8,5 m (prawe). Został również podwyższony dach do 21 m. 

Jak widać aby oferować widzom jeszcze lepsze doznania podczas spektakli budynek przeszedł gruntowny remont stając się bardzo nowoczesnym i przystosowanym do nowego wymiaru przedstawień.

Co ciekawe, oficjalne otwarcie nowego gmachu zostało zainaugurowane premierą Mistrza i Małgorzaty wg powieści Michaiła Bułhakowa dokładnie 28 września 2013 roku.

Capitol Wrocław - Przegląd Piosenki Aktorskiej

To własnie teatr Capitol od 2006 roku jest producentem Przeglądu  Piosenki Aktorskiej, festiwal ten organizowany jest we Wrocławiu od 1976 roku, podczas festiwalu odbywa się cykl koncertów i spektakli muzycznych oraz konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

W tym roku odbędzie się już 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej dokładnie w dniach 11-20 czerwca 2021.

Na tę chwilę nie jest jeszcze znany program tego wydarzenia, pojawi się on w maju, wtedy też ruszy sprzedaż biletów. Natomiast już teraz można kupić gadżety tego wydarzenia takie jak skarpetki, kubki, maseczki, torby czy koszulki.

Capitol - sceny

Wydarzenia na które wybierzecie się do Capitolu mogą odbywac się na jednej z  4 scen: Duża scena, scena ciśnień, scena restauracja, podwórko.

Ceny biletów różnią się w zależności od wybranego spektaklu, ale zwykle oscylują w granicach 25 – 110 zł. Bilety należy kupić w kasie, która czynna jest w godz. 12-19 od poniedziałku do soboty i w niedziele w które odbywają się spektakle.

Teatr oferuje taryfę ulgową na bilety dla:

  • uczniów,
  • studentów,
  • doktorantów,
  • emerytów,
  • rencistów
  • posiadaczy znaczka OK (Obligacji Kulturalnej) na karcie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

W sprzedaży dostępne są również vouchery prezentowe.

Bilet Prezent Złoty — 100 zł dla jednej osoby

Bilet Prezent Srebrny — 50 zł dla jednej osoby – na dowolny spektakl z wyjątkiem Dużej Sceny.

Można je kupić w kasie Capitolu lub online. Ważne są przez 12 miesięcy od daty zakupu.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?