+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Zamek Topacz – muzeum motoryzacji top 20 miejsc we Wrocławiu

Zamek Topacz to jedno z 20 miejsc we Wrocławiu, które należą do najbardziej wyjątkowych i unikalnych. Odwiedzając stolicę Dolnego śląska warto odwiedzić jedno z największych w Polsce muzeów motoryzacji, wybrać sie na spacer wokół malowniczego jeziorka czy zjeść obiad w luksusowej restauracji. Brzmi jak ciekawy pomysł na weekend we Wrocławiu.  Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak go zaplanować.

zamek-topacz

Historia zamku Topacz rozpoczyna się w średniowieczu, wtedy to w pobliskiej od Wrocławia miejscowości zbudowano wieżę warowną, która obecnie spełnia funkcję luksusowego hotelu. Legenda głosi, że wieża warowna powstała z inicjatywy templariuszy, którzy stacjonowali ówcześnie na tych terenach. Wieża warowna otoczona była murem grubym aż na 1,7 m i fosą. Dzięki takiemu przygotowaniu był to ważny punkt strategiczny i obronny. Na początku XVI w. wieża przeszła gruntowną przebudowę, na jej szczycie dobudowano dodatkową kondygnację  zwieńczoną attyką, gdzie znajdował się taras widokowy. Dobudowano również renesansowy budynek.  Kolejną rozbudowę kompleksu przeprowadzono już w XVIII w.  Dzięki niej wieża zyskała kolejną kondygnację. Po czym cały kompleks został sprzedany spółce cukierniczej Rath Schöller&Skene za 300 tys. talarów. Była to ogromna fortuna w ówczesnych czasach. Zamek pozostał w rękach właścicieli spółki cukierniczej aż do 1945r.

Przeczytaj nasz Przewodnik i poznaj historię innych ciekawych miejsc we Wrocławiu
Muzeum-Motoryzacji

Niestety po wojnie losy zamku nie potoczyły się już tak trafnie jak do tej pory. W zamku powstał zakład karny a niedługo później PGR. w latach 60 XX w. pojawił się pomysł stworzenia w tym miejscu hotelu z ośrodkiem szkoleniowym. Plan wdrożono w życie, niestety nierozważny remont obiektu zniszczył wiele cennych historycznych detali Zamku Topacz. Remontu nie ukończono a zamek Topacz we Wrocławiu niszczał jeszcze przez wiele lat.

Muzeum Motoryzacji - Zamek topacz

W 2002 r obiekt został kupiony przez Państwo Kurzewskich, którzy postanowili przywrócić zamkowi dawną świetność. Kosztowny remont nie miałby jednak sensu, jeśli obiekt nie byłby chętnie odwiedzany przez ludzi. W ten sposób powstał pomysł stworzenia muzeum motoryzacji i luksusowego hotelu z centrum konferencyjnym. W 2016 r. zamek przeszedł kolejną modernizację. Został wtedy stworzony luksusowy kompleks spa z szeroką gamą zabiegów.

Perełki w muzeum Motoryzacji - Zamek Topacz

W zamku topacz obecnie mieści się muzeum motoryzacji, które należy do jednych z największych w Polsce. Kolekcja liczy ponad 200 zabytkowych aut i wciąż rośnie. Wystawa podzielona jest na sekcje tematyczne. Można podziwaiać tam między innymi:

Fiat 508, Sokół 1000, 600 i 200, lekkie motocykle motocykle takie jak MOJ, Perkun, Wul-Gum, Tornedo, SHL 98, czy Podkowa

WFM,WSK,SHL i Junak, oraz polskie motorowery

Mikrus, Syrena 100, Warszawa M20, Nysa N59,Fiat 16p, 125p, Syrena Bosto, R-20, Żuk, Star 25

motocykle NRD, Samochody Skoda, Wartburg, Zaporożec

Fort T, Buick 1914, Harley Wl, Studebaker Hawk, Ford Thunderbird Cabrio, Ford Mustang, Lincoln Continetal.VW Garbus i Karmann, Fiat 500, Citroen 2CV, Jaguar E-type, Mini, Maserati, Ferrari.

motocykle NRD, Samochody Skoda, Wartburg, Zaporożec

Muzeum Motoryzacji i Zamek Topacz to przede wszystkim piękne miejsce otoczone zielenią z rozległymi alejkami. Odwiedzając Zamek Topacz możesz zwiedzić muzeum motoryzacji, pospacerować po urokliwym parku z jeziorkiem. Zażyć zabiegów odnowy biologicznej w SPA lub zjeść przepyszny obiad w wykwintnej restauracji.

Ciekawostką jest, że muzeum motoryzacji w zamku Topacz prowadzi wypożyczalnię zabytkowych aut na specjalne okazje takie jak wesela.

Centrum konferencyjne to idealne miejsce do organizacji szkoleń i warsztatów firmowych.

Zamek Topacz znajduje się w przylegającej do Wrocławia miejscowości Ślęza. Najłatwiej do niego dojechać autostradą A4, kierując się na południe i wybierając pierwszy zjazd za Wrocławiem. Podróż trwa ok 15 min. Można tu również dojechać komunikacją podmiejską z dworca autobusowego. Wtedy podróż zajmuje ok 45 min, jednak warto poświęcić ten czas ponieważ to jedno z największych muzeów w regionie

Muzeum motoryzacji Zamek Topacz- bilety i godziny otwarcia

Kompleks jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 12:00- 18:00. Cennik biletów przedstawia się następująco: bilet normalny – 12zł; -bilet ulgowy (dzieci i młodzież do lat 15, emeryci i renciści) – 8zł; -dzieci do lat 7 (pod opieką osób dorosłych)- bezpłatnie.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?