+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Wycieczki w góry z Wrocławia!

Wycieczki-w-gory

Stolica dolnego śląska leży niecałe 2 godziny jazdy od gór. To bliska odległość szczególnie dla osób, które przyjechały na wycieczkę w góry z innych części Polski lub świata. Cała południowa granica Polski pokryta jest pasmami gór. Na szczególną uwagę zasługują Karkonosze, to jedno z najpiękniejszych polskich pasm. Jednak będąc we Wrocławiu mamy całkiem spory wybór. Dlatego w tym artykule zaproponuję kilka miejsc, które Warto odwiedzić w formie wycieczek jednodniowych. Jeśli tylko lubicie przygodę na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Wycieczki w góry - Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, występują tu ciekawe formy skalne, wodospady i wiele innych atrakcji. Karkonosze to pasmo górskie które lezy na granicy dwóch państw, Polski i Czech. Korzystając z tego, że oba Państwa należą do strefy schengen, można swobodnie przemieszczać się na terenie Karkonoszy po obu strefach granicy. Kontrole należą do rzadkości, jednak warto nieć ze sobą dokument tożsamości.

Dojazd

W Karkonosze najłatwiej i najwygodniej jest dojechać autem. Jednak dla wszystkich którzy nie są amatorami motoryzacji posiadamy rozwiązanie alternatywne, jakim jest kolej. Aby dojechać w Karkonosze pociągiem należy wsiąść na stacji Wrocław Główny (w centrum miasta) a najlepiej wysiąść na stacji Szklarska Poręba Górna. Podróż trwa ok. 3 godziny.

Bilety

Bilety Kolejowe można kupić na kilka sposobów, najwygodniejszym jest aplikacja mobilna, lub zakup bezpośrednio przez stronę PKP (https://bilkom.pl/), często istnieje też możliwość zakupu biletu w Pociągu w automacie lub u Konduktora. Bilet można kupić również w kasach na dworcu

Schroniska w Karkonoszach

W Karkonoszach jest wiele schronisk, najciekawsze z nich wypunktowaliśmy. Warto je odwiedzić ze względu na regionalne przysmaki takie jak naleśniki lub pierogi z leśnymi jagodami, potrawy kuchni staropolskiej czy potrawy z dziczyzny. W niektórych schroniskach istnieje możliwość rezerwacji noclegu, jednak decydując się na taką opcję podczas wycieczki w góry należy zrobić to z dużym wyprzedzeniem ze względu na przepisy dotyczące covid-19.

Schroniska w Karkonoszach dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy to schroniska które należą do PTTK, drugi to inne prywatne schroniska komercyjne. Ten drugi rodzaj schronisk to np. schronisko i restauracja na śnieżce i właśnie tego typu schroniska odradzamy. Ceny są tam bardzo zawyżone, ze względu na brak konkurencji, a jakość względnie niska. Schroniska pod zarządem PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego) maja swój klimat, są to najczęściej stare drewniane, kilkuset letnie domy zbudowane w trudno dostępnych miejscach na stokach gór. Wchodząc do środka czujemy zapach drewna. Ceny w schroniskach PTTK wynikają wysokich z kosztów transportu towarów w góry. W niektóre miejsca trzeba wnieść je o własnych siłach, w inne przetransportować quadami. Odwiedzając schroniska polecamy spróbować lokalnej kuchni, to niezapomniane doświadczenie.

Wodospady w Karkonoszach

Po polskiej stronie Karkonoszy leżą 3 wspaniałe wodospady: Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyk i Wodospad w Podgórnej. To trzy największe wodospady na dolnym śląsku mają od kilkunastu do nawet trzydziestu metrów wysokości. Zlokalizowane są w różnych częściach Karkonoszy, dlatego będąc na wycieczce w górach warto zobaczyć chociaż jeden z nich. W Karkonoszach istnieje wiele potoków i innych mniejszych wodospadów, jednak nie sa one aż tak spektakularne jak te trzy.

wycieczki-w-góry

Jak się przygotować na wycieczki w Góry

Wybierając się na wycieczki w góry powinieneś zabrać ze sobą kilka rzeczy, które mogą przydać Ci się na trasie a być może uratują Ci życie, albo przynajmniej zaoszczędzą wiele czasu wysiłku i frustracji, poniżej lista przydatnych na szlaku rzeczy z krótkim omówieniem.

Dobre buty są niezbędne podczas wycieczki w góry, pamietaj, że cały dystans pokonasz najprawdopodobniej pieszo, kiedy będziesz na szczycie nie będziesz miał zbyt wielu możliwości, żeby skrócić trasę lub zrezygnować. Dobre buty to podstawa podczas wycieczki w góry!

Jeśli już jesteś na trasie musisz wiedzieć którędy chcesz iść. W Karkonoszach większość szlaków turystycznych jest świetnie wyznakowana, pewnie spotkasz wiele oznaczeń na drzewach i tablicach informacyjnych, które pokażą Ci dalszą trasę wycieczki w góry. Jednak zawsze dobrze mieć ze sobą naładowany telefon z aplikacją do nawigacji. Jeśli to możliwe pobierz mapę offline, w ten sposób zaoszczędzisz zużycie baterii. Jeśli jeszcze nie zrezygnowałeś z wycieczki w góry to na pewno przyda ci się wygodny plecak do którego zapakujesz bluzę i coś do picia np. butelkę wody. Pamiętaj że podczas kilkugodzinnej wycieczki w góry pogoda może się zmienić. Ostatnią rzeczą o której watro pomyśleć jest gotówka. W schroniskach turystycznych, które spotkasz po drodze będziesz mógł kupić napój i coś do zjedzenia, jednak nie ma pewności, że będzie tam terminal do płatności kartą czy blikiem. W górach czasami nie ma zasięgu i wtedy takie metody płatności nie działają, dlatego warto mieć ze sobą trochę drobnych.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?