Ogród Botaniczny we Wrocławiu został założony w 1811 roku przez F. Heyde i H.F. Link, którzy również pełnili funkcję pierwszych dyrektorów. Na miejsce powstania ogrodu wybrano miejsce po zburzonych fortyfikacjach miejskich w północnej części Ostrowa Tumskiego, oraz po zasypanej odnodze Odry, która wcześniej oddzielała wyspę od reszty miasta.
W 1945, podczas oblężenia miasta – „Festung Breslau” przez Armię Czerwoną, w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terytorium miasta całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% drzewostan Ogrodu. W trakcie okupacji miasta Niemcy ustawili stanowiska artylerii przeciwlotniczej w ogrodzie botanicznym, było to również miejsce w którym przyjmowali lotnicze zrzuty zaopatrzenia, istnieją również dowody na to, że zbudowali liczne schrony z amunicją. Jeszcze w latach 50. podczas gruntownego czyszczenia ogrodowego stawu znaleziono na dnie pokaźny arsenał z czasów wojny.
Ogród otwarty jest codziennie od 5 kwietnia do 31 października .
Kasy czynne są w godzinach:
- w kwietniu w godzinach: 9:00–18:00;
- od maja do sierpnia w godzinach: 9:00–19:00;
- we wrześniu w godzinach: 9:00–18:00;
- w październiku w godzinach: 9:00–17:00.
Cennik - Ogród Botaniczny
Poniżej przedstawiono podstawowe bilety wraz z ich cenami:
- bilet normalny – 20 zł
- bilet ulgowy – 10 zł
- bilet karta Rodzina Plus Wrocław/karta Dużej Rodziny ogólnopolska (min. 3 osoby uprawnione) – 15 zł
- bilet karta Rodzina Plus Wrocław/karta Dużej Rodziny ogólnopolska (bilet indywidualny) – 5 zł
- bilet sezonowy imienny – 250 zł
Kto jest upoważniony do biletów ulgowych:
- uczniowie (z wyłączeniem szkół dla dorosłych)
- studenci do 26 roku życia (z wyjątkiem studentów UWr oraz studentów odbywających w Ogrodzie praktyki lub zajęcia z opiekunami)
- studenci doktoranci (z wyjątkiem studentów UWr oraz studentów odbywających w Ogrodzie praktyki lub zajęcia z opiekunami)
- osoby niepełnosprawne w stanie umiarkowanym i lekkim
- seniorzy od 65 roku życia
- pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego
Wstęp wolny przysługuje:
- osoby z ważnym identyfikatorem wydanym przez Ogród Botaniczny
- osoby niepełnosprawne znacznie wraz z opiekunem oraz pies przewodnik osoby niepełnosprawnej
- dzieci do lat 3
- nauczyciele oprowadzający grupę (na 12 uczestników, jeden wstęp wolny dla opiekuna)
- przewodnicy prowadzący grupę
- studenci UWr oraz studenci innych uczelni obywający w Ogrodzie praktyki lub zajęcia wraz z opiekunem
- studenci doktoranci UWr oraz studenci doktoranci innych uczelni obywający w Ogrodzie praktyki lub zajęcia wraz z opiekunem
- pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych za okazaniem dokumentu uprawniającego (dokument potwierdzający zatrudnienie, legitymacja lub identyfikator wydany przez Ogród Botaniczny)
Warto również zapoznać się z wydarzeniami, które odbywają się w Ogrodzie Botanicznym, cały ten rok – 2021, jest rokiem roślin miododajnych, więc wydarzenia zwykle będą o takiej tematyce.
Poniżej przedstawiamy kilka pierwszych wydarzeń od otwarcia ogrodu.
- 5 kwietnia 2021 – Otwarcie Ogrodu Botanicznego
- 11 kwietnia 2021 – Wrocławski Festiwal Magnolii
- 24 kwietnia 2021 – Plener plastyczny „Pobudka”
- 1 – 30 maja 2021- Ogrodowy Dinopark
- 17 – 30 maja 2021 – Kolorowe balkony i tarasy
- 12 czerwca 2021 – Plener plastyczny „Kolory i kontrasty”
- 13 czerwca 2021 – Pnącza – spacer ze specjalistą
- 20 czerwca 2021 – kiermasz Świętojański
W ogrodzie możemy się przespacerować po jednym z poniżej wymienionych działów Ogrodu, całe zwiedzanie zajmuje co najmniej 2 godziny, jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie poniżej wymienione części ogrodu.
- Gruntowe rośliny ozdobne – jest to część ogrodu leżąca w jego zachodniej części. Rosliny w ogrodzie charakteryzują się różnorodnością barw i odmian i tak zobaczyć można między innymi liczącą 30 odmian kolekcję hiacyntów – Hyacinthus, narcyzów – Narcissus, 80 odmian, kosaćców – Iris, 250, i piwonii – Paeonia, 120. Latem zakwita 200 odmian liliowców – Hemerocallis. Jest on bogaty w rośliny z różnych części świata.
- Systematyka – W dziale tym zgromadzone zostały rośliny zielne oraz drzewa, krzewy i krzewinki mogące się rozwijać i zimować w naszych warunkach klimatycznych. Warto zwrócić uwagę na to, że zostały przedstawione w układzie, który odzwierciedla ich naturalne pokrewieństwo, zgodnie z systemem Adolfa Englera.
- Arboretum – jest to część ogrodu określająca kolekcję drzew, krzewów i krzewinek. We Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym rośnie 30 rodzajów drzew iglastych (nagozalążkowych), 308 rodzajów drzew liściastych (gromada okrytozalążkowych). Drzewa i krzewy rozmieszczone są na terenie całego Ogrodu, a ich kolekcja w 2002 r. liczyła 2937 taksonów. Na szczególną uwagę zasługuje skamieniały pień drzewa z rodzaju Walchia o wysokości 3,4 m, liczący około 270 mln lat oraz kopalne pnie pierwotnych drzew szpilkowych.
- Alpinarium – w tej części ogrodu znajduje się około 1500 gatunków i odmian uprawnych roślin skalnych, część ta powstała w drugiej połowie XIX wieku aby stworzyć miejsce dla skalnej roślinności. Znajdziemy tutaj roślinność gór różnych części świata, takich jak: środkowa i południowa Europa, wschodnia Azja, Azja Mniejsza i Środkowa, Kaukaz, obu Ameryk i Nowej Zelandii.
- Rośliny wodne, błotne i akwariowe – Na jego otwartej przestrzeni znajduje sie eutroficzny staw (pozostałość jednego z ramion Odry) o charakterze zbliżonym do naturalnego. Na brzegach rosną rośliny szuwarowe: pałki, kosaćce, tatarak, osiągająca do 5 m wysokości trzcina,
- Rośliny szklarniowe – ta część ogrodu składa się z sukulentów i roślin tropikalnych. Rośliny tropikalne dzielą się na 3 szklarnie: kolekcję Narodową Rodziny Bromeliaceae, rośliny „dna lasu tropikalnego” oraz rośliny uprawiane metodą hydroponiczną, eksponowane w największej szklarni.
- Dydaktyka i morfologia roślin – w tym dziale poznać można budowę kwiatów i sposoby ich zapylania, typy owoców i sposoby rozsiewania nasion, różne typy kwiatostanów, pędów, liści, korzeni oraz formy życiowe roślin.
- Pnącza – prezentowane są na powierzchni 0,8 ha, z wykorzystaniem podpór naturalnych – drzew liściastych, drzew iglastych, krzewów, oraz podpór sztucznych. Prezentowany zbiór liczy obecnie 240 gatunków i odmian roślin pnących i jest największy w kraju.
- Dział dokumentacji – Zadaniem tego działu jest ustalanie poprawnych nazw taksonów roślin oraz związanych z nimi informacji dotyczących przynależności systematycznej, synonimiki, formy życiowej, występowania geograficznego, kategorii zagrożenia, ochrony gatunkowej, a w wypadku odmian uprawnych – nazwiska hodowcy i roku uzyskania odmiany, form rodzicielskich i cech rozpoznawczych
- Panorama natury – w tej części odbędziemy podróż przez historię roślin, między innymi zobaczyć tutaj można liść palmy sabalowej, „skamieniały las”, elementy szkieletu wieloryba, cios mamuta, czaszka nosorożca włochatego, wreszcie narzędzia bazaltowe tzw. pięściaki, typowe dla kultury dolnego paleolitu.
Add comment / Dodaj komentarz