Kościoły Wrocławia to temat bardzo szeroki, również dlatego, że powinniśmy opowiedzieć trochę na temat świątyń różnych wyznań. W tym tekście skupimy się przede wszystkim na budynkach historycznych, które warto odwiedzić, a takich kościołów we Wrocławiu nie brakuje. We Wrocławiu możemy odwiedzić 89 kościołów rzymskokatolickich, 13 protestanckich, 4 świątynie buddyjskie, 3 sale Królestwa Świadków Jehowy, 2 synagogi żydowskie, 2 świątynie prawosławne, 1 kościół greckokatolicki i 1 polskokatolicki. Na samym Ostrowie Tumskim czeka na nas aż 6 różnych świątyń, w tym najstarsza w całym mieście – kościół św. Idziego, od którego zaczniemy.
Ten znajdujący się obok Wrocławskiej katedry malutki kościół to obecnie najstarszy budynek i w pełni zachowany w kościół we Wrocławiu, w którym do dzisiaj odprawiane są msze. Oczywiście mając na uwadze liczbę kościołów w okolicy nie powinien dziwić fakt, że jest raczej ciężko trafić na mszę w tym kościele ze względu na ich niewielką ilość.
Kościół został wybudowany w latach 1220-1240, dokładna data jest nieznana. Budowa tej świątyni została zainicjonowana przez biskupa Waltera. Historyczne przekazy mówią, że kościół, który widzimy dzisiaj, powstał na elementach stojącego w tym miejscu kościoła lub jego rozpoczętej budowy przez żyjącego w I połowie XII wieku biskupa Waltera. Stylem należy do kościołów jednofilarowych ze względu na fakt, że jego sklepienie jest wsparte pojedynczym filarem. Warto zwrócić również uwagę na ceglaną arkadę łączącą kościół z szesnastowieczną kapitułą w stylu późnego gotyku, tworząc tzw. „Bramę Kluskową”. Zwłaszcza dzieciom spodoba się legenda o bramie kluskowej, dlatego warto ją przeczytać podziwiając arkadę.
Tej świątyni trzeba szukać zaraz obok wschodniej części rynku, jest to charakterystyczny kościół ze względu na łączący dwie wieże mostek, zwany „mostkiem czarownic”. O którego istnieniu wspominają teksty już z 1459 r. Jego nazwa ma kilka wersji odnośnie jej źródła. Według jednej wersji legenda głosiła, że po zmroku na mostku miały odbywać pokutę dusze podróżujących, którzy zmarli w mieście. W wersji, która mniej się nam podoba na mostku po zmroku pokutować miały dusze które spędziły życie na zabawach i kokietowaniu adoratorów zamiast na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu. My oczywiście mostek sprawdziliśmy i ku wielkiemu zdziwieniu żadnych duchów nie zobaczyliśmy, także można ją bezpiecznie odwiedzić bez niechcianego wyrzutu adrenaliny.
Co ciekawe kościół należy do wyznania polskokatolickiego i jest to katedra diecezji wrocławskiej tego wyznania.
Budynek w stylu późnogotyckim został wzniesiony w latach 1342-1362 roku po pożarze wcześniej stojącego w tym miejscu kościoła.
Wybudowana w latach 1827-1829 w obecnej dzielnicy czterech wyznań synagoga nie miała łatwej historii. Jej nazwa wzięła się od stojącej w tym miejscu wcześniej gospody „Pod białym bocianem” i początkowo należała do liberalnego Pierwszego Towarzystwa Braci. W 1872 roku po wybudowaniu Nowej Synagogi przy ulicy Podwale, synagoga została przejęta przez konserwatywnych Żydów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej podczas kryształowej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie zdewastowały wnętrze synagogi oraz podarły na strzępy znajdujące się w niej zwoje Tory.
Uniknęła całkowitego zniszczenia i służyła wierzącym do 1943 roku. Po drugiej wojnie światowej Synagoga została oddana społeczności żydowskiej i przeszła remont umożliwiający działalność. Niestety od lat 60 rozpoczęły się regularne ataki chuligańskie na synagogę, które powodowały pogarszanie się jej stanu aż doprowadziły do jej zamknięcia. Dopiero w 1996 roku ponownie rozpoczęto duży remont synagogi i również padła ofiarą kilku ataków, w tym podpaleniu materiałów budowlanych. Remont zakończył się w 2010 roku i od tego czasu synagoga jest integralną częścią dzielnicy czterech wyznań.
W miejscu obecnej cerkwi znajdowała się najpierw katolicka kaplica cmentarna, zniszczona podczas pożaru w 1400 roku. Następnie na przełomie XV i XVI w. stanął w tym miejscu kościół filialny i pogrzebowy parafii św. Elżbiety. W 1526 roku świątynia została przekazana ewangelikom i pozostała w ich rękach aż do II wojny światowej i Festung Breslau. Gdy w czerwcu 1963 roku zakończono powojenną rekonstrukcje budynku przekazany został Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.
Add comment / Dodaj komentarz