+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Wrocław na weekend – Spacer po Ostrowie Tumskim

Wrocław na weekend to świetny pomysł, aby wyrwać sie od codziennej rutyny. Ostrów Tumski to najstarsza, a także zabytkowa część Wrocławia. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców tego miasta ponieważ to pięknie odrestaurowane miejsce i sprzyja długim spacerom. W tej części miasta znajduje się dużo zabytków, które możecie podziwiać wybierając się na spacer, podczas Waszego pobytu. 

Ostrów Tumski

Powstanie Ostrowia Tumskiego datuje się w X wieku. Zamieszkiwali go Piastowie.  Od początku na tym obszarze znajdowało się wiele budynków sakralnych. W XI wieku została wybudowana katedra. Niestety w czasie najazdu czeskiego w 1037 roku została zniszczona. Ta, którą dziś podziwiamy została wzniesiona pod koniec XI wieku, a w XVI wieku została powiększona. Jest to jeden z najstarszych budynków sakralnych we Wrocławiu. Jest to wizytówka Ostrowia Tumskiego.

W czasie II Wojny Światowej została zniszczona w 70%, a jej odbudowa trwała do lat 90.

Most Tumski

Most ten zwany jest też mostem zakochanych. Mierzy on 52 metry wysokości i 6 m szerokości. Zlokalizowany jest między Ostrowiem Tumskim, a Wyspą Piaskową. Jest to pierwsze miejsce, które doprowadza do najstarszej części Wrocławia. Wieczorem most jest klimatycznie oświetlony poprzez wiele latarni gazowych, które codziennie zapalane są przez latarnika. Atmosfera sprzyja romantycznym spacerom. Można poczuć magiczny klimat tego miejsca. 

Kościół Św. Marcina znajduje się na terenie dawnego zamku książęcego.  Legenda głosi, że Czesław Odrowąż modlił się w tym kościele o ocalenie miasta podczas najazdu Tatarów w 1241 roku.

Początkowo miał to być kościół, w którym w górnej części miały odbywać się msze, a dolna część budowli miała być grobowcem. Niestety to był pomysł, którego nie udało się zrealizować, ponieważ obok zaczęto budować drugi kościół i prace zostały przerwane.

Kościół ten był wiele razy niszczony. Po II Wojnie Światowej odbudowa tego miejsca trwała latami. 

Warto wiedzieć, ze przy kościele Św. Marcina stoi pomnik papieża Jana XXIII. Pomnik przedstawia papieża stojącego na cokole w szatach liturgicznych z wyciągniętą prawą ręką w geście błogosławieństwa. Na cokole jest napis  Pacem in terris co oznacza pokój na ziemi. Jest to jedyny pomnik w Polsce tego papieża . 

 

Muzeum Archidiecezjalne jest najstarszą placówką muzealną we Wrocławiu. W muzeum znajdują się liczne pamiątki sztuki sakralnej, pół tysiąca książek około sześć tysięcy zabytków głównie ze sztuki romańskiej i gotyckiej.  Oprócz ekspozycji  w muzeum organizuje się koncerty wrocławskich zespołów instrumentalno-wokalnych z cyklu „Muzyka wśród zabytków”, wykłady i programy radiowo-telewizyjne z zakresu historii kościoła, sztuki sakralnej oraz uroczystości świąt kościelnych. Co roku odbywają się tu reż spotkania miejskich przewodników. 

W muzeum można podziwiać miedzy innymi: obraz pt. „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha,  obraz pt. „Chrystus w tłoczni” rzeźby kamienne np.  Św. Jana Chrzciciela z 1160 roku oraz rzeźby drewniane m.in Chrystus Zmartwychwstały z 1380 roku. 

Muzeum

Ostrów Tumski położony jest na północnym wschodzie od wrocławskiego rynku. Znajduje się po drugiej stronie Odry. Do Ostrowia Tumskiego można dojechać następującymi tramwajami: 2, 6, 7, 9, 10 i 23. 

Jeśli zarezerwowaliście nocleg w BatogoSpot Tumski to na Ostów Tumski można dotrzeć pieszo. Poniżej przedstawiamy drogę z apartamentu na Ostrów Tumski.

 

Pomnik św. Nepomucena

Św. Jan Nepomucena uhonorowano pomnikiem w 1732r., a powstał on na zlecenie Kapituły Katedralnej.Pomnik jest umieszczony na placu kościelnym pomiędzy kościołem św. Krzyża i kościołem Kolegialnym. Legenda głosi, że artysta tworzący pomnik uwiecznił wizerunek swojego nowo narodzonego syna pośród cherubinów, które otaczają świętego.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?