+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Jarmark we Wrocławiu

Jarmak we Wrocławiu jest jedną z atrakcji miasta, która stała się przede wszystkim świąteczną wizytówką miasta. Odbywają się dwa razy w ciągu roku i trwają po kilka tygodni. Mówiąc o wrocławskich jarmarkach mamy na myśli grudniowy jarmark Bożonarodzeniowy, oraz czerwcowy jarmark Świętojański. Planując więc wyjazd do stolicy Dolnego Śląska warto rozważyć termin przypadający na jeden z tych dwóch okresów i cieszyć się tym wyjątkowym klimatem. 

Jarmark-Wroclaw

Planowanie wizyty na Jarmarku

Przed wizytą polecamy odwiedzić stronę internetową tego wydarzenia:

 https://pojawi.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-2021 i spojrzeć na interaktywny plan. Pozwoli to zaplanować wizytę i nie ominąć żadnego interesującego nas stoiska. Poprzez stronę internetową można również dokonać zakupów, więc jeżeli nie mamy możliwości udać się osobiście, to mimo wszystko nie ominie nas możliwość nabycia wyjątkowych świątecznych prezentów, czy pamiątek z podróży do tego wyjątkowego miasta. Warto znaleźć zakwaterowanie blisko centrum, aby maksymalnie nacieszyć się jarmarkiem, dlatego polecamy skorzystać z naszych apartamentów. Po kliknięciu w przycisk po prawej stronie znajdziesz się na stronie rezerwacji, na której sprawdzisz dostępne apartamenty, oraz dokonasz wyboru spośród kilkunastu możliwości.

Źródła Jarmarków Bożonarodzeniowych musimy szukać u skraju średniowiecza w Niemczech i Austrii. Pierwsze targi nie przypominały jednak rozmiarami znanych nam obecnie.  Według danych źródłowych cała tradycja powstała od jednodniowych targów w centrum miasta, na których swoje produkty przedawali przede wszystkim rzeźnicy oraz inne osoby zajmujące się wyrobami gastronomicznymi takimi jak sery czy mąki. Zgromadzenie w jednym miejscu tych wyrobów miało ułatwić zdobycie produktów potrzebnych na święta, a czasem również na dalszą część zimy.   Z biegiem lat, z każdym rokiem do jarmarku zaczęło dołączać więcej kategorii wytwórców, takich jak rzemieślnicy sprzedający zabawki dla dzieci, cukiernicy, wytwórcy ubrań czy wiklinowych koszy. 

W ten sposób jarmarki urosły do rangi ważnego wydarzenia, które zwykle trwa cały adwent, a jego ostatni dzień jest w przeddzień Bożego Narodzenia. Jarmark we Wrocławiu ma dużo krótszą tradycję. W 2021 roku świętowaliśmy 12 edycję tego wydarzenia, chociaż kto wie, być może w niemieckim Breslau w tym samym miejscu gdzie obecnie możemy spacerować między stoiskami, dawniej również organizowano to wydarzenie zgodnie z niemiecką tradycją. Wiemy na pewno, że Breslau nie należał do miast znanych z najbardziej hucznych jarmarków.

Wrocławski jarmark na tle Europy

Według magazynu „The Huffington Post” wrocławski jarmark znalazł się na liście 15 najlepszych jarmarków w Europie. Tym samym jest porównywany do wydarzeń takich jak organizowany od 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji, słynny jarmark we Frankfurcie czy w Norymberdze. Chociaż Wrocławski Jarmark nie ma tak długiej historii, przyciąga rzesze odwiedzających.

W rankingu niemieckiego dziennika „Die Welt” Wrocławski jarmark znalazł się w gronie 5 najlepszych jarmarków w Europie . Doceniając w ten sposób połączenie oryginalnej formuły z miejscowymi zwyczajami i tradycjami. To bardzo prestiżowe wyróżnienie dla Wrocławia.

Warto jednak po odwiedzeniu tutejszego jarmarku odwiedzić również inne europejskie targi, dlatego polecamy sprawdzić daty otwarcia na dedykowanej stronie: https://christmasmarketsineurope.com/poland-christmas-market-opening-dates/, gdzie oprócz dat otwarcia możemy przeczytać najważniejsze informacje o danym wydarzeniu.

Co można zobaczyć na jarmarku?

Pierwotną funkcją jarmarków było stworzenie warunków do handlu dla mieszkańców miasta, dzisiaj pomimo, że nie brakuje straganów z lokalnymi produktami, ozdobami, czy pamiątkami związanymi z miastem, największą atrakcją tego wydarzenia jest klimat jaki powstaje podczas jego organizacji. Najwięcej osób odwiedzających jarmark, chce po prostu poczuć tą atmosferę, obejrzeć piękne ozdoby, spróbować kilku przysmaków i cieszyć się chwila. Jest to ciekawa forma spaceru.

Jarmark-Wroclaw

Czego najlepiej spróbować?

Pieczone kasztany, naleśniki czy Kürtöskalács, to tylko niektóre z przysmaków dostępnych na jarmarku. Czasami naprawdę trudno ich sobie odmówić. Spacerując po jarmarku można też spotkać przysmaki kuchni staropolskiej takie jak bigos z kotła czy pajda chleba ze smalcem. Jednak przed kupieniem takiego posiłku dobrze się zastanowić, czy w restauracji za rogiem nie dostaniemy lepszego posiłku w podobnej cenie. Pewnie dostaniemy, ale kto mógłby odwiedzić jarmark i nie spróbować tych wszystkich przysmaków…

Wyjątkowa atrakcja Wrocławskiego jarmarku jest grzane wino sprzedawane co roku w innym specjalnie zaprojektowanym na tą okazję kubku. Nie brakuje pasjonatów, którzy przychodzą na jarmark tylko po to, żeby zdobyć kolejny kubek do swojej kolekcji.

Rynek-Wroclaw

Jarmarki a mieszkańcy Wrocławia

Opinie mieszkańców Wrocławia na temat jarmarków są podzielone, jedni są zagorzałymi fanami, inni patrzą na jarmarki niezbyt przychylnym okiem. Wydarzenia tego typu zawsze generują dużo hałasu, który jest uciążliwy dla osób mieszkających w kamienicach wokół rynku. (Nie ma już zbyt wiele takich osób) Jarmarki odbywają się w ścisłym centrum miasta, pomimo, że jest to obszar wyłączony z ruchu ulicznego. Przedostanie się na drugą stronę miasta jest utrudnione, ze względu na tłumy odwiedzających je osób. Jednak od kilku lat władze miasta ograniczają ilość dostępnych stanowisk, a także wyznaczają zasady, rozkładu stanowisk, tak by nie blokowały ruchu. Większość wrocławian decyduje się odwiedzić jarmark przynajmniej raz w roku.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?