Lotnisko we Wrocławiu to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. Zlokalizowane jest na południowym zachodzie miasta, około 10 kilometrów od centrum, w sąsiedztwie międzynarodowych dróg E67 i E261. Jest to jedno z najbardziej rozwiniętych lotnisk w Polsce, obsługujące ruch krajowy, europejski i międzykontynentalny.
Historia lotniska
Historia lotniska we Wrocławiu zaczyna się w latach 30. XX wieku, kiedy to w 1938 roku miasto oddało do użytku pierwszy port lotniczy. Jednakże, jego rozwój został zahamowany przez wybuch II wojny światowej. Dopiero po zakończeniu wojny, lotnisko zostało odbudowane i ponownie oddane do użytku.
Pierwsze loty pasażerskie na lotnisku we Wrocławiu rozpoczęły się w 1947 roku, kiedy to na lotnisku lądował samolot z zespołem operowym Teatru Wielkiego we Wrocławiu. Wkrótce potem, rozpoczęły się regularne połączenia lotnicze do innych miast Polski. W tym samym roku, na lotnisku otwarto nową siedzibę Aeroklubu Wrocławskiego.
W latach 50. XX wieku, lotnisko we Wrocławiu stało się jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce. Rozpoczęły się wówczas loty do Berlina i Moskwy, a także do innych miast europejskich. W 1955 roku, na lotnisku zainstalowano pierwszy system radiolokacyjny, co umożliwiło wykrywanie samolotów na dużych odległościach.
W latach 60. XX wieku, lotnisko we Wrocławiu przeszło gruntowną modernizację. Zbudowano nowe drogi startowe oraz terminal pasażerski. Wkrótce potem, rozpoczęto budowę nowego budynku dyrekcji lotniska oraz nowego hangaru dla samolotów. W tym okresie, na lotnisku zaczęły lądować samoloty dalekiego zasięgu, co umożliwiło nawiązanie regularnych połączeń lotniczych do Azji i Ameryki Północnej.
W latach 70. XX wieku, lotnisko we Wrocławiu stało się jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych w Polsce. Zainstalowano nowoczesne systemy radionawigacyjne oraz przeprowadzono modernizację terminala pasażerskiego. Wkrótce potem, rozpoczęły się prace nad budową nowego terminalu, który miał być jeszcze bardziej nowoczesny i funkcjonalny.
W latach 80. XX wieku, lotnisko we Wrocławiu nadal rozwijało się. Zbudowano nowe hangary dla samolotów oraz magazyny dla towarów przewożonych samolotami. W 1985 roku, na lotnisku otwarto nowy terminal pasażerski, który umożliwił obsługę większej liczby pasażerów.
Lotnisko obecnie
Lotnisko we Wrocławiu oferuje połączenia z wieloma europejskimi miastami, takimi jak Londyn, Paryż, Berlin, Amsterdam czy Bruksela. Obsługuje również loty do Stanów Zjednoczonych, w tym do Nowego Jorku i Chicago. Loty z Wrocławia prowadzą zarówno polskie linie lotnicze, takie jak LOT, jak i zagraniczne, takie jak Ryanair czy Wizz Air.
Wrocławskie lotnisko charakteryzuje się nowoczesnymi udogodnieniami i wysokim standardem obsługi pasażerów. Terminal pasażerski został rozbudowany w 2012 roku i oferuje wiele sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych. Na terenie lotniska znajdują się również hotele oraz parkingi dla samochodów osobowych i autobusów.
Wśród udogodnień oferowanych przez lotnisko we Wrocławiu znajduje się także nowoczesna strefa biznesowa. Jest to miejsce, gdzie przedsiębiorcy i podróżujący biznesowo mogą skorzystać z sal konferencyjnych, poczty, centrum usług ksero, bankomatów oraz innych udogodnień.
Lotnisko we Wrocławiu cieszy się dobrą opinią wśród pasażerów. Podkreślają oni przede wszystkim wysoki standard obsługi, szybkość odprawy i łatwość w korzystaniu z udogodnień. W ostatnich latach lotnisko przeszło również modernizację, co wpłynęło na poprawę jakości usług i zwiększenie liczby pasażerów.
Loty z Wrocławia
Temat dostępnych połączeń z Wrocławia jest kwestią zmienną, ze względu na fakt, że linie lotnicze bez przerwy aktualizują siatkę swoich połączeń. Obecnie loty z tego lotniska realizuje 7 przewoźników: Ryanair, Lot, Lufthansa, Airfrance, KLM, AirDolomiti oraz dostępne są loty czarterowe.
Powyższe loty oferują połaczenia z poniższymi miastami:
- Alicante [Alc]
- Amsterdam [Ams]
- Ateny [Ath]
- Barcelona El Prat [Bcn]
- Barcelona-Girona [Gro]
- Bari [Bri]
- Billund [Bll]
- Birmingham [Bhx]
- Bolonia [Blq]
- Bournemouth [Boh]
- Brindisi [Bds]
- Bristol [Brs]
- Bruksela-Charleroi [Crl]
- Burgas [Boj]
- Chania (Kreta) [Chq]
- Dortmund [Dtm]
- Dublin [Dub]
- Dubrovnik [Dbv]
- East Midlands [Ema]
- Edynburg [Edi]
- Eindhoven [Ein]
- Frankfurt [Fra]
- Gdańsk [Gdn]
- Glasgow [Gla]
- Korfu [Cfu]
- Kutaisi [Kut]
- Larnaka [Lca]
- Leeds/Bradford [Lba]
- Liverpool [Lpl]
- Londyn Luton [Ltn]
- Londyn Stansted [Stn]
- Malaga [Agp]
- Malta [Mla]
- Manchester [Man]
- Mediolan Bergamo [Bgy]
- Monachium [Muc]
- Neapol [Nap]
- Newcastle [Ncl]
- Olsztyn – Mazury [Szy]
- Oslo Torp [Trf]
- Pafos [Pfo]
- Palermo [Pmo]
- Palma [Pmi]
- Paryż Beauvais [Bva]
- Piza [Psa]
- Podgorica [Tgd]
- Porto [Opo]
- Reykjavik [Kef]
- Rodos [Rho]
- Rzym Ciampino [Cia]
- Shannon [Snn]
- Sofia [Sof]
- Split [Spu]
- Stockholm Arlanda [Arn]
- Sztokholm Arlanda [Arn]
- Tirana [Tia]
- Turyn [Trn]
- Warszawa [Waw]
- Wenecja-Treviso [Tsf]
- Zadar [Zad]
Aby dojechać na lotnisko we Wrocławiu, możesz wybrać jedną z kilku opcji:
- Taksówka: Możesz wsiąść do taksówki w dowolnym miejscu we Wrocławiu i poprosić kierowcę, aby zawiózł Cię na lotnisko. Koszt takiej podróży wynosi zwykle około 50-60 złotych i zajmuje około 20-30 minut w zależności od odległości.
- Autobus: Lotnisko Wrocław posiada połączenie autobusowe z centrum miasta. Linie 106 i 206 kursują między lotniskiem a dworcem autobusowym we Wrocławiu, a linie 129 i 245 łączą lotnisko z innymi dzielnicami miasta. Bilety można kupić na pokładzie lub w kasach biletowych, a koszt zależy od trasy i rodzaju biletu, jednak jest taki sam jak innej podróży po mieście.
- Samochód: Jeśli posiadasz samochód, możesz dojechać na lotnisko we Wrocławiu korzystając z dróg krajowych lub autostrad. Lotnisko posiada dogodne połączenia z autostradą A4 i drogą krajową nr 8. Na czas Twojej nieobecności jest możliwość zostawienia samochodu na parkingu przy lotnisku.
Wybór odpowiedniej opcji zależy od Twoich preferencji, miejsca z którego planujesz wyjechać oraz Twojego budżetu
10 ciekawostek o Lotnisku Wrocław
Oficjalna nazwa Lotniska Wrocław to Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika.
Lotnisko Wrocław jest trzecim co do wielkości lotniskiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów.
W 2021 roku Lotnisko Wrocław obsłużyło ponad 2,9 miliona pasażerów.
Lotnisko Wrocław ma jedną z najdłuższych dróg startowych w Polsce, o długości 3,5 kilometra.
Pierwsze loty na Lotnisku Wrocław odbyły się w 1938 roku, kiedy to powstało lotnisko wojskowe.
W 1993 roku Lotnisko Wrocław zostało otwarte dla ruchu cywilnego.
Na Lotnisku Wrocław działa ponad 30 linii lotniczych, oferujących połączenia do ponad 80 krajów na całym świecie.
Lotnisko Wrocław jest jednym z najbardziej rozwijających się lotnisk w Polsce, które w ostatnich latach zwiększyło swoją przepustowość o ponad 30%.
Lotnisko Wrocław zajmuje powierzchnię ponad 700 hektarów i jest położone około 10 kilometrów na południe od centrum Wrocławia.
Na lotnisku działa jedna z najnowocześniejszych wież kontrolnych w Europie.
Add comment / Dodaj komentarz