+48 724 319 601
info@batogospot.pl

ZOO Wrocław – co musisz wiedzieć cz.1

Afrykarium, ZOO-Wroclaw,

ZOO Wrocław jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie, trzecim pod względem ilości wystawianych zwierząt i jedynym posiadającym Afrykarium. Codziennie jest odwiedzane przez ok. 20 000 osób, które poruszają się po powierzchni aż 33 hektarów. W takim tłumie i na tak dużym terenie łatwo się pogubić, dlatego warto przed przyjazdem dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji, tak aby pobyt był jak najbardziej komfortowy. Czytając dalej dowiecie się jak ominąć kolejki w ZOO Wrocław, odwiedzić sprawnie miejsca na których nam najbardziej zależy, a nawet obejrzeć ulubione zwierzęta w porze karmienia. 

Dane kontaktowe

___________________________________

Numer telefon

+ 48 71 348 30 24

Adres email

pok@zoo.wroc.pl

ZOO Wrocław – online

Adres pocztowy Zoo Wrocław

ul. Wróblewskiego 1-5

51-618 Wrocław

Godziny otwarcia

_____________________________

• poniedziałek – czwartek

kasa 9:00 – 15:00

zwiedzanie 9:00 – 16:00

• piątek – niedziela i święta

kasa 9:00 – 16:00

zwiedzanie 9:00 – 17:00

Cennik biletów

________________________________

• normalny – 45 zł

• ulgowy – 35 zł

• dzieci do 3 lat i seniorzy powyżej 75 lat –  gratis

• rodzinny max. 2+3 – 150zł

• grupowe i oferty specjalne

• kup bilet on-line

ZOO Wrocław i inne atrakcje takie jak Afrykarium i Oceanarium mogą zająć dużo czasu. Jedno popołudnie spędzone w ZOO Wrocław może nie wystarczyć, dlatego warto odwiedzić Wrocław na weekend, zyskać dodatkowy czas na odwiedzenie wszystkich wyjątkowych atrakcji, warto zapoznać się z ofertą biletu łączonego i odwiedzić inne atrakcje we Wrocławiu. Dla rodzin z dziećmi polecamy rozważenie wynajęcia mieszkania na weekend we Wrocławiu.

Dojazd do ZOO Wrocław

Do ZOO Wrocław można dotrzeć na kilka sposobów.

 • Autem
 • Komunikacją miejską
 • Rowerem lub hulajnogą elektryczną.
 • Pieszo
 • Taksówką
 

Dojazd Autem do ZOO Wrocław, czyli gdzie najlepiej zaparkować?

Wiele osób odwiedzających ZOO Wrocław, ceni sobie komfort i niezależność, nie dziwi zatem fakt, że odwiedzający wybierają własne środki lokomocji. Zaparkowanie w pobliżu bez wcześniejszego przygotowania, może okazać się nie lada wyzwaniem. Najbliższe parkingi w okolicy zoo zaznaczone są na poniższej mapce. W letnie weekendy zachęcamy jednak do wybrania innej formy dojazdu ponieważ na drodze przed mostem Zwierzynieckim tworzą się ogromne korki, co znaczenie wydłuża czas wyprawy. Aby bezpiecznie pozostawić samochód można skorzystać z naszego parkingu podziemnego znajdującego się blisko centrum miasta, o szczegóły zapytaj obsługę.

Dojazd komunikacją miejską

Z BatogoSpot Tumski  (ul. Bema) polecamy wybrać się do ZOO komunikacją miejską. 200 m od apartamentu znajduje się przystanek tramwajowy i autobusowy, którym można dojechać na miejsce. Najłatwiej będzie wsiąść w autobus linii C i następnie na przystanku Nowowiejska przesiąść się w tramwaj linii 1.

Wybierając się z BatogoSpot Towers  (ul. Podwale 2) można bezpośrednio dojechać tramwajem linii 10.

Bilety można kupić w biletomacie w tramwaju. Bilet jednorazowy normalny kosztuje  4,60 zł , a bilet jednorazowy ulgowy to opłata  2,30 zł. 

Istnieje też możliwość zakupienia biletów czasowych. 

O szczegółach dotyczących poruszania się po Wrocławiu MPK, biletach i jak szukać połączeń możecie przeczytać w osobnym artykule poświęconym tym zagadnieniom.

Co trzeba zobaczyć w ZOO Wrocław?

Do największych atrakcji Wrocławskiego ZOO niewątpliwie należy Afrykarium, z tunelem podwodnym, dzięki któremu można stanąć na dnie oceanu i na własne oczy obserwować życie zwierząt, co ciekawe Zoo organizuje od czasu do czasu wieczorne zwiedzanie Afrykarium, takie doświadczenie może być interesującą atrakcją!

ZOO Wrocław Cennik - Bilety

Bilety do ZOO Wrocław najlepiej kupić przez internet. Wtedy unikniemy czekania w długiej kolejce. W godzinach szczytu, czas oczekiwania do kasy biletowej może trwać aż 40 minut. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o zakupie biletu. Można to zrobić tutaj:

Dodatkowo w Zoo Wrocław obowiązują specjalne dni, w które cennik różni się nieco oferując korzystniejsze dni:

1. RODZINNY PONIEDZIAŁEK – 2 dorosłych + maks. 3 dzieci – 140 zł

2. STUDENCKA ŚRODA  – 35 zł

3. CZWARTEK emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne – 25 zł

4. RODZINNY ZOO+HYDROPOLIS – 2 dorosłych + maks.3 dzieci. Jednorazowe wejście i całodzienny pobyt w zoo + jednorazowe wejście i całodzienny pobyt w Hydropolis. Ważny 30 dni od daty zakupu – 199 zł

Bilety ulgowe w Zoo Wrocław

W Zoo Wrocław z taryfy ulgowej biletów wstępu skorzystać mogą:

 • dzieci w wieku 3-7 lat
 • uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz średnich do ukończenia 21. r.ż.
 • dzieci oraz młodzież od 7 do 18 lat, nieobjęci obowiązkiem szkolnym z powodu choroby lub niepełnosprawności
 • emeryci i renciści
 • osoby posiadające orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności lub Legitymację Osoby Niepełnosprawnej 
 • opiekun osoby niepełnosprawnej (1 opiekun na 1 osobę niepełnosprawną)
 • posiadacz Wrocławskiej Karty Seniora

Główne atrakcje ZOO Wrocław

Wyjątkowe widowisko, czyli pory karmienia zwierząt - ZOO Wroclaw

Wyjątkowym widowiskiem w ZOO Wrocław jest karmienie zwierząt. Widowisko to ma miejsce codziennie w ściśle ustalonych porach. Zoolodzy dbają o zrównoważoną dietę nawet najbardziej egzotycznych gatunków. Jeżeli chcecie mieć dobry widok i przy okazji usłyszeć ciekawostki które przedstawiają opiekunowie zwierzaków to koniecznie przyjdzie na dane miejsce z krótkim wyprzedzeniem. Niestety w ciągu jednego dnia zobaczenie wszystkich karmień jest praktycznie niemożliwe, dlatego chęć zobaczenia pozostałych być może będzie dobrą motywacją do kolejnej wizyty w ZOO we Wrocławiu.

Podczas widowiska można zobaczyć karmienie następujących zwierząt.

Pawiany Malajskie 11:00

Kotki Afrykańskie 11:00, 14:00

Nosorożce 11:30

Ptaki 12:00

Piranie 15:00

Rekiny 13:00

Warany 13:00

Mrówkojad 13:30

Pingwiny 13:30

Renifery 14:00

Największą atrakcją ZOO Wrocław, jest afrykarium. Afrykarium powstało z połączenia dwóch słów Afryka i Akwarium. Jest to budynek który łączy w sobie najlepsze rzeczy z obu tych miejsc. Jest ono również podzielony na dwie części – Akwarium i część zawierająca również zwierząta lądowe, do której warto zdjąć wierzchnią warstwę ubrania bo można się poczuć jak w prawdziwych tropikach. Przypominamy jednak, że strój plażowy nie jest akceptowalnym strojem!

Wystawa w Afrykarium - ZOO Wrocław

Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych. Każda część przedstawia funkcjonowanie innego, odmiennego ekosystemu, a za razem mieszkają tam inne gatunki zwierząt. Zwiedzając Afrykarium można poczuć się zupełnie jak na czarnym lądzie. Całe Afrykarium to ponad 15 milionów litrów wody! Do najchętniej oglądanych wystaw należą:

 • Morze Czerwone;
 • Afryka Wschodnia
 • Kanał Mozambicki
 • Wybrzeże Szkieletów
 • Dżungla nad rzeką Kongo
Afrykarium, ZOO-Wroclaw,

Każdą z tych wystaw odróżniają inne unikalne gatunki zwierząt. Można zaobserwować jak odmienne potrafią być ekosystemy na tym kontynencie

Morze Czerwone to akwarium o pojemności ponad miliona litrów, sztucznie stworzono tam rafę koralową i warunki dla zamieszkujących ciepłe wody kolorowych rybek. Można tam spotkać aż 60 odmiennych gatunków.

Oceanarium

Afryka Wschodnia

Afrykarium

Wystawa przedstawiająca Afrykę wschodnią zasługuje na szczególną uwagę. Można tutaj spotkać kilka niezwykłych gatunków takich jak Hipopotamy nilowe. Ogromne mrówki, czy malownicze motyle. Ciekawą atrakcją turystyczna jest kolonia golców, niezwykłych gryzoni. Warto obejrzeć również akwaria z rybami z wielkich rowów afrykańskich, czyli wysychających jezior. Niektóre gatunki ryb nie występują już w naturalnym środowisku.

Kanał Mozambicki

Kanał mozambicki, czyli 18 metrowy szklany tunel biegnący dnem basenu pozwala nam zobaczyć w naturalnym środowisku pływające żółwie, płaszczki, rekiny i inne gatunki ryb. Podziwianie morskiego świata z perspektywy dna oceanu stanowi świetną atrakcje.

Oceanarium-wroclaw

Wybrzeże Szkieletów

Po spacerze dnem oceanu, warto odwiedzić wybrzeże szkieletów, czyli miejsce, gdzie na kamienistej plaży wygrzewają się foki i pingwiny. Zaglądając nieco głębiej można dostrzec kolorowe gatunki meduz, oraz straszliwe drapieżniki takie jak mureny.

Dżungla Kongo

Spacerując wybrzeżem trafiamy wprost do dżungli. Wystawa przedstawiająca dżunglę Kongo przyciąga uwagą  wszystkich zwiedzających. Można tam spotkać roślinożerne ssaki – Manaty, które nazywane są syrenami. W zeszłym roku we Wrocławskim Zoo na świat przyszedł mały Manat, który jednak przerósł już nas wszystkich! Te ciekawe ssaki wyglądem przypominają nieco delfiny. W Afrykarium nie mogło też zabraknąć drapieżnych krokodyli i licznych gatunków ptaków. Uwagę przyciąga również niewielka wystawa mięsożernych roślin.

Nie tylko ZOO Wrocław- inne funkcje Afrykarium

 • Sala konferencyjna na 160 osób
 • Salka edukacyjna, przystosowana dla organizacji wycieczek szkolnych
 • Sala biznesowa na 30 osób
 • Restauracja
 • Sklep z pamiątkami

Zwiedzając Afrykarium trzeba przygotować odpowiedni zapas czasu, można tu spędzić od 1 do 3 godzin, a przecież to tylko jedna z części Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Przyjeżdżając do Wrocławia nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu.

Oceanarium we Wrocławiu

Wiele osób odwiedzających Wrocław, chce odwiedzić oceanarium. Zagadki podwodnego świata przyciągają nie tylko pasjonatów akwarystyki, ale również wszystkich ciekawych świata ludzi.

Oceanarium we Wrocławiu jest wydzieloną częścią Afrykarium w ZOO Wrocław.

 

Budowa Oceanarium - ZOO Wrocław

Oceanarium składa się z kompleksu 21 basenów wypełnionych 15 milionami litrów wody. W tym ogromnym zbiorniku pływa aż 250 niesamowitych gatunków ryb. To nie wszystko. Dla żądnych przygód, został przygotowany specjalny tunel o długości ponad 20 metrów. Przechodząc nim, można obserwować życie ryb z perspektywy dna oceanu.

We wrocławskim Oceanarium można obserwować nie tylko ryby i płaszczki. Wystawa jest związana z okolicami kanału mozambickiego i morza czerwonego. To właśnie w tych okolicach czarnego lądu występują zwierzęta, które możemy obserwować we Wrocławskim oceanarium.

Niektórym szczęściarzom uda się nawet wypatrzeć nurkujące pingwiny, które w naturalnym środowisku występują na wybrzeżu szkieletów.

Oceanarium jest Częścią ZOO Wrocław

Uwaga! Aby odwiedzić oceanarium we Wrocławiu trzeba kupić bilet do ZOO Wrocław

Atrakcje dla dzieci w ZOO Wrocław

Zoo, to szczególne miejsce dla dzieci. Mogą tam znaleźć sporo atrakcji. jedną z nich jest zwierzyniec. Zwierzyniec, gdzie dzieci mogą zobaczyć i pogłaskać, a nawet nakarmić specjalnym pokarmem zwierzęta gospodarskie takie jak kozy. We wrocławskim zoo, jest sporo centrów edukacyjnych, które dzięki prostym doświadczeniom uczą dzieci jak działa ekosystem, dlaczego chronimy zwierzęta oraz jaki jest obieg wody w przyrodzie. Nauka przez zabawę jest dla dzieci szczególnie ważna w rozwoju.

Co jest wyjątkowego w zwierzyńcu?

Zwierzyniec został założony już w roku 1865, co czyni go najstarszą częścią ZOO Wrocław. Obecny ogród zoologiczny od tego czasu przeszedł wielką rozbudowę, aby obecnie stać się jednym z największych ogrodów zoologicznych. Jest tam wiele atrakcji dla dzieci.

Co więcej we Wrocławskim zoo odbywają się okresowo specjalnie organizowane imprezy dla dzieci oraz spotkania edukacyjne.

Wrocławski ogród zoologiczny posiada również wyjątkową ofertę dla szkół.

W zoo można spotkać wiele sklepów z miniaturowymi figurkami najróżniejszych gatunków zwierząt.

zoo dla zdzieci

Wyjątkową atrakcją dla dzieci jest park linowy ZOOlandia. 

Jednak park nie jest otwarty zawsze:

w Kwietniu, wrześniu i październiku – otwarty w weekendy

od maja do sierpnia – otwarty codziennie

Do parku należy zakupić osobny bilet w cenie 18 zł za dziecko, który jest ważny 

Ten wyjątkowy park linowy mieści się na terenie Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Miejsce rozrywki przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3 – 13 lat. Najłatwiej do niego trafić kierując się w stronę restauracji „Leśna”.

Na młodych poszukiwaczy przygód czekają tam atrakcje takie jak:

– Wiszące Mosty

-Zajazd Tyrolski

-Zjazd po płachcie

Jest to idealne miejsce na spożytkowanie nadmiaru energii i doświadczenie prawdziwej przygody!

Coś dla Ciała, czyli Toalety w Zoo Wrocław

Wybierając się na wycieczkę do Wrocławskiego Zoo, dobrze jest wiedzieć gdzie można załatwić własne potrzeby. Znając miejsca w których zlokalizowane są punkty sanitarne można również uniknąć czekania w kolejkach, które sprawia duży dyskomfort. Toalety w Zoo znajdują się w następujących miejscach:

ZOO Wrocław otwarte po przerwie

Dnia 21.05.2020 r. po kilkumiesięcznym zamknięciu ZOO Wrocław zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Przyczyną zamknięcia ogrodu zoologicznego dla ruchu turystycznego było zagrożenie epidemią korona wirusa covid-19. Zoo przez ponad 2 miesiące nie przyjmowało odwiedzających, jednak w czasie epidemii poczyniono szereg prac rozwojowych, których efekty możemy już dzisiaj zobaczyć.

Z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego, Wrocławski ogród zoologiczny został zamknięty na niemal 2 miesiace. Jednak ten czas został aktywnie wykorzystany i przeznaczony na rozwój obiektu. Wrocławski ogród zoologiczny poczynił inwestycje związane z prowadzeniem prac rozwojowych, w tym rozbudową i renowacją niektórych wybiegów dla zwierząt, prowadzeniem działań promocyjnych w social mediach i zwiększeniem oferty dla zwiedzających wprowadzając nowe gatunki zwierząt.

W czasie epidemii istniała możliwość zakupu biletu przedpłaconego do wykorzystania w przyszłości.  Podczas epidemii zoo prowadziło transmisję z życia najróżniejszych gatunków. Dostępne są na facebookowym funpage-u. Akcja promocyjna nosi nazwę #domowezoo

Zwiedzać, ale bezpiecznie

Zoo zostało otwarte ale zwiedzającym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Ogród zoologiczny we Wrocławiu zaleca zastosowanie kilku wskazówek, które zwiększą poczucie komfortu i bezpieczeństwa odwiedzającym. Oto najważniejsze z nich;

 • Niektóre pawilony są wciąż zamknięte dla ruchu turystycznego wynika to z niewielkiej przestrzeni dla zwiedzających i panujących ciepłych i wilgotnych warunków klimatycznych w niektórych obiektach
 • Zaleca się zakup biletów online, w celu uniknięcia kontaktu z pracownikami obsługi zoo i czekania w kolejkach
 • Zoo jest czynne wyłącznie w godzinach od 9:00 do 18:00
 • Został również zmieniony regulamin zoo
 • Posiadaczom niewykorzystanych voucherów i karnetów rocznych podczas epidemii ważność biletu została wydłużona o 72 dni

Wrocławski ogród zoologiczny został zamknięty na czas kwarantanny, ale to nie oznacza, że życie wewnątrz zoo się zatrzymało. W tym czasie pojawiły się nowe, rzadko spotykane zwierzęta. Większość z nich przyszła na świat właśnie podczas kwarantanny.

Do najciekawszych okazów należą:

Takin Złoty– niezwykle rzadki gatunek który właściwie nie występuje w środowisku naturalnym. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13 ogrodów zoologicznych w Europie w tym Wrocławskie zoo od 2017 r. To ogromny sukces hodowlany i ważne działanie na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.

Lemury katta –  to jedne z najśmieszniejszych i najpiękniejszych gatunków zwierząt. Dzieci uwielbiają obserwować je godzinami. Tej wiosny na świat przyszły 4 maluchy z tego gatunku. Obecnie są jednym z gatunków szczególnie zagrożonym wyginięciem. W naturalnym środowisku występują tylko na Madagaskarze, a w ciągu ostatnich 4 lat ich liczebność spadła o 97%.

Jeżozwierz  to niezwykle osobliwy gatunek zwierzęcia występującego w środkowej Afryce. Jego ciało pokryte jest kolcami. Jeżozwierze to gatunek objęty szczególną ochroną przed zagrożeniem wyginięcia we Wrocławskim zoo pojawił się nowy okaz tego niezwykłego zwierzęcia

 

Muflon  to jeden z ciekawszych gatunków owcopodobnych, dawniej występowały w Azji mniejszej aż po zatokę Perską, do Europy przywędrowały z południa, gdzie z powodzeniem się zadomowiły. Jednak pierwotnie ten gatunek występował w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Dzisiaj możemy go podziwiać we wrocławskim zoo, gdzie na świat przyszło aż 6 młodych osobników tego gatunku.

Dik-diki  czyli najmniejsze antylopy na świecie. Jest to bardzo stary gatunek, bo pierwsze ślady występowania dikdików pochodzą z Tanzanii z okresu 3,5 mln lat temu. Dorosłe dik-diki osiągają zaledwie ok. 60 cm wielkości.

 

Nietoperze motogłowe które przybyły do Wrocławia z okolic doliny Konga w Środkowej Afryce. Są niezwykle rzadkie i szybko stały się twarzą kampanii marketingowej ogrodu zoologicznego. Można je spotkać w Afrykarium, gdzie została dla nich stworzona specjalna ekspozycja.

Jest to nic innego jak kampania promocyjna skierowana do osób które nie miały możliwości odwiedzenia ogrodu zoologicznego. Akcja ma formę cyklu spotkań edukacyjnych w ramach którego została przeprowadzona seria wywiadów ze specjalistami, transmisji w formie streamingowej z codziennych wydarzeń z życia w ogrodzie, karmienia najróżniejszych gatunków zwierząt. Dzięki tej inicjatywie możemy zobaczyć między innymi:

 • Zwierzęta dziecińca
 • Kotki (czyli wyjątkowy gatunek fok)
 • Pingwiny i makaki
 • Żółwie wrocławskiego zoo
 • Nosorożce indyjskie
 • Wilki
 • Pingwiny przylądkowe
 • Foki pospolite
 • Lemury Katta
 • Zebry górskie
 • Zaplecze terrarium
 • Tapiry
 • Alpaki
 • Niedźwiedzie brunatne
 • Leniwce
 • wydry
 • Okapi
 • Wielbłądy jednogarbne
 • Daniele Mezopotamskie

Inne akcje organizowane przez ZOO Wrocław