+48 724 319 601
[email protected]

ZOO Wrocław – co musisz wiedzieć cz.1

Afrykarium, ZOO-Wroclaw,

ZOO Wrocław jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie i jedynym posiadającym Afrykarium. Codziennie jest odwiedzane przez ok. 20 000 osób. W takim tłumie łatwo się pogubić. Ale nic straconego jest wiele sposobów, żeby ominąć kolejki w ZOO Wrocław, odwiedzić sprawnie miejsca na których nam najbardziej zależy, a nawet obejrzeć ulubione zwierzęta w porze karmienia. Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Dane kontaktowe

___________________________________

Numer telefon

+ 48 71 348 30 24

Adres email

[email protected]

ZOO Wrocław – online

Adres pocztowy Zoo Wrocław

ul. Wróblewskiego 1-5

51-618 Wrocław

Godziny otwarcia

_____________________________

• poniedziałek – czwartek

kasa 9:00 – 17:00

zwiedzanie 9:00 – 18:00

• piątek – niedziela i święta

kasa 9:00 – 18:00

zwiedzanie 9:00 – 19:00

Cennik biletów

________________________________

• normalny – 45 zł

• ulgowy – 35 zł

• dzieci do 3 lat i seniorzy powyżej 75 lat –  gratis

• rodzinny max. 2+3 – 150zł

• grupowe i oferty specjalne

• kup bilet on-line

ZOO Wrocław i inne atrakcje takie jak Afrykarium, Oceanarium mogą zająć dużo czasu. Jedno popołudnie spędzone w ZOO Wrocław może nie wystarczyć, dlatego warto odwiedzić Wrocław na weekend, zyskać dodatkowy czas na odwiedzenie wszystkich wyjątkowych atrakcji.

Dojazd do ZOO Wrocław

Do ZOO Wrocław można dotrzeć na kilka sposobów.

 • Autem
 • Komunikacją miejską
 • Rowerem lub hulajnogą elektryczną.
 • Pieszo
 

Dojazd Autem do ZOO Wrocław, czyli gdzie najlepiej zaparkować?

Wiele osób odwiedzających ZOO Wrocław, ceni sobie komfort i niezależność, nie dziwi zatem fakt, że odwiedzający wybierają własne środki lokomocji. Zaparkowanie w pobliżu bez wcześniejszego przygotowania, może okazać się nie lada wyzwaniem. Najbliższe parkingi w okolicy zoo zaznaczone są na poniższej mapce.

Dojazd komunikacją miejską

Z BatogoSpot Tumski  (ul. Bema) polecamy wybrać się do ZOO komunikacją miejską. 200 m od apartamentu znajduje się przystanek tramwajowy i autobusowy, którym można dojechać na miejsce. Najłatwiej będzie wsiąść w autobus linii C i następnie na przystanku Nowowiejska przesiąść się w tramwaj linii 1.

Wybierając się z BatogoSpot Towers  (ul. Podwale 2) można bezpośrednio dojechać tramwajem linii 10.

Bilety można kupić w biletomacie w tramwaju. Bilet jednorazowy normalny kosztuje 3,40 zł , a bilet jednorazowy ulgowy to opłata 1,70 zł. 

Istnieje też możliwość zakupienia biletów czasowych. 

Co trzeba zobaczyć w ZOO Wrocław?

Do największych atrakcji Wrocławskiego ZOO niewątpliwie należy Afrykarium, z tunelem podwodnym, dzięki któremu można stanąć na dnie oceanu i na własne oczy obserwować życie zwierząt

ZOO Wrocław Cennik - Bilety

Bilety do ZOO Wrocław najlepiej kupić przez internet. Wtedy unikniemy czekania w długiej kolejce. W godzinach szczytu, czas oczekiwania do kasy biletowej może trwać aż 40 minut. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o zakupie biletu. Można to zrobić tutaj:

Główne atrakcje ZOO Wrocław

Wyjątkowe widowisko, czyli pory karmienia zwierząt - ZOO Wroclaw

Wyjątkowym widowiskiem w ZOO Wrocław jest karmienie zwierząt. Widowisko to ma miejsce codziennie w ściśle ustalonych porach. Zoolodzy dbają o zrównoważoną dietę nawet najbardziej egzotycznych gatunków.

Podczas widowiska można zobaczyć karmienie następujących zwierząt.

Pawiany Malajskie 11:00

Kotki Afrykańskie 11:00, 14:00

Nosorożce 11:30

Ptaki 12:00

Piranie 15:00

Rekiny 13:00

Warany 13:00

Mrówkojad 13:30

Pingwiny 13:30

Renifery 14:00

Największą atrakcją ZOO Wrocław, jest afrykarium. Afrykarium powstało z połączenia dwóch słów Afryka i Akwarium. Jest to budynek który łączy w sobie najlepsze rzeczy z obu tych miejsc.

Wystawa w Afrykarium- ZOO Wrocław

Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych. Każda część przedstawia funkcjonowanie innego, odmiennego ekosystemu, a za razem mieszkają tam inne gatunki zwierząt. Zwiedzając afrykarium można poczuć się zupełnie jak na czarnym lądzie. Do najchętniej oglądanych wystaw należą:

 • Morze Czerwone;
 • Afryka Wschodnia
 • Kanał Mozambicki
 • Wybrzeże Szkieletów
 • Dżungla nad rzeką Kongo
Afrykarium, ZOO-Wroclaw,

Każdą z tych wystaw odróżniają inne unikalne gatunki zwierząt. Można zaobserwować jak odmienne potrafią być ekosystemy na tym kontynencie

Morze Czerwone to akwarium o pojemności ponad miliona litrów, sztucznie stworzono tam rafę koralową i warunki dla zamieszkujących ciepłe wody kolorowych rybek. Można tam spotkać aż 60 odmiennych gatunków.

Oceanarium

Afryka Wschodnia

Afrykarium

Wystawa przedstawiająca Afrykę wschodnią zasługuje na szczególną uwagę. Można tutaj spotkać kilka niezwykłych gatunków takich jak Hipopotamy nilowe. Ogromne mrówki, czy malownicze motyle. Ciekawą atrakcją turystyczna jest kolonia golców, niezwykłych gryzoni. Warto obejrzeć również akwaria z rybami z wielkich rowów afrykańskich, czyli wysychających jezior. Niektóre gatunki ryb nie występują już w naturalnym środowisku.

Kanał Mozambicki

Kanał mozambicki, czyli 18 metrowy szklany tunel biegnący dnem basenu pozwala nam zobaczyć w naturalnym środowisku pływające żółwie, płaszczki, rekiny i inne gatunki ryb. Podziwianie morskiego świata z perspektywy dna oceanu stanowi świetną atrakcje.

Oceanarium-wroclaw

Wybrzeże Szkieletów

Po spacerze dnem oceanu, warto odwiedzić wybrzeże szkieletów, czyli miejsce, gdzie na kamienistej plaży wygrzewają się foki i pingwiny. Zaglądając nieco głębiej można dostrzec kolorowe gatunki meduz, oraz straszliwe drapieżniki takie jak mureny.

Dżungla Kongo

Spacerując wybrzeżem trafiamy wprost do dżungli. Wystawa przedstawiająca dżunglę Kongo przyciąga uwagą  wszystkich zwiedzających. Można tam spotkać roślinożerne ssaki nazywane syrenami. Wyglądem przypominają delfiny. Drapieżne krokodyle i liczne gatunki ptaków. Uwagę przyciąga również niewielka wystawa mięsożernych roślin.

Nie tylko ZOO Wrocław- inne funkcje Afrykarium

 • Sala konferencyjna na 160 osób
 • salka edukacyjna, przystosowana dla organizacji wycieczek szkolnych
 • Sala biznesowa na 30 osób
 • Restauracja
 • Sklep z pamiątkami

Zwiedzając Afrykarium trzeba przygotować odpowiedni zapas czasu, można tu spędzić od 1 do 3 godzin, a przecież to tylko jedna z części Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Przyjeżdżając do Wrocławia nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu.

Oceanarium we Wrocławiu

Wiele osób odwiedzających Wrocław, chce odwiedzić oceanarium. Zagadki podwodnego świata przyciągają nie tylko pasjonatów akwarystyki, ale również wszystkich ciekawych świata ludzi.

Oceanarium we Wrocławiu jest wydzieloną częścią Afrykarium w ZOO Wrocław.

 

Budowa Oceanarium - ZOO Wrocław

Oceanarium składa się z kompleksu 21 basenów wypełnionych 15 milionami litrów wody. W tym ogromnym zbiorniku pływa aż 250 niesamowitych gatunków ryb. To nie wszystko. Dla żądnych przygód, został przygotowany specjalny tunel o długości ponad 20 metrów. Przechodząc nim, można obserwować życie ryb z perspektywy dna oceanu.

We wrocławskim Oceanarium można obserwować nie tylko ryby i płaszczki. Wystawa jest związana z okolicami kanału mozambickiego i morza czerwonego. To właśnie w tych okolicach czarnego lądu występują zwierzęta, które możemy obserwować we Wrocławskim oceanarium.

Niektórym szczęściarzom uda się nawet wypatrzeć nurkujące pingwiny, które w naturalnym środowisku występują na wybrzeżu szkieletów.

Oceanarium jest Częścią ZOO Wrocław

Uwaga! Aby odwiedzić oceanarium we Wrocławiu trzeba kupić bilet do ZOO Wrocław

Atrakcje dla dzieci w ZOO Wrocław

Zoo, to szczególne miejsce dla dzieci. Mogą tam znaleźć sporo atrakcji. jedną z nich jest zwierzyniec. Zwierzyniec, gdzie dzieci mogą zobaczyć i pogłaskać, a nawet nakarmić specjalnym pokarmem zwierzęta gospodarskie takie jak kozy. We wrocławskim zoo, jest sporo centrów edukacyjnych, które dzięki prostym doświadczeniom uczą dzieci jak działa ekosystem, dlaczego chronimy zwierzęta oraz jaki jest obieg wody w przyrodzie. Nauka przez zabawę jest dla dzieci szczególnie ważna w rozwoju.

Co jest wyjątkowego w zwierzyńcu?

Zwierzyniec został założony już w roku 1865, co czyni go najstarszą częścią ZOO Wrocław. Obecny ogród zoologiczny od tego czasu przeszedł wielką rozbudowę, aby obecnie stać się jednym z największych ogrodów zoologicznych. Jest tam wiele atrakcji dla dzieci.

Co więcej we Wrocławskim zoo odbywają się okresowo specjalnie organizowane imprezy dla dzieci oraz spotkania edukacyjne.

Wrocławski ogród zoologiczny posiada również wydatkową ofertę dla szkół.

W zoo można spotkać wiele sklepów z miniaturowymi figurkami najróżniejszych gatunków zwierząt.

zoo dla zdzieci

Wyjątkową atrakcją dla dzieci jest park linowy ZOOlandia, który jest otwarty od 15 czerwca 2020

Ten wyjątkowy park linowy mieści się na terenie Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Miejsce rozrywki przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3 – 13 lat. Najłatwiej do niego trafić kierując się w stronę restauracji “Leśna”.

Na młodych poszukiwaczy przygód czekają tam atrakcje takie jak:

– Wiszące Mosty

-Zajazd Tyrolski

-Zjazd po płachcie

Jest to idealne miejsce na spożytkowanie nadmiaru energii i doświadczenie prawdziwej przygody!

 

Coś dla Ciała, czyli Toalety w Zoo Wrocław

Wybierając cie na wycieczkę do Wrocławskiego Zoo, dobrze jest wiedzieć gdzie można załatwić własne potrzeby. Znając miejsca w których zlokalizowane są punkty sanitarne można również uniknąć czekania w kolejkach, które sprawia duży dyskomfort.Toalety w Zoo znajdują się w następujących miejscach:

ZOO Wrocław otwarte po przerwie

Całkiem niedawno bo 21.05.2020 r. ZOO Wrocław zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Przyczyną zamknięcia ogrodu zoologicznego dla ruchu turystycznego było zagrożenie epidemią korona wirusa covid-19. Zoo przez ponad 2 miesiące nie przyjmowało odwiedzających, jednak w czasie epidemii poczyniono szereg prac rozwojowych, których efekty możemy już dzisiaj zobaczyć.

Z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego, Wrocławski ogród zoologiczny został zamknięty na niemal 2 miesiace. Jednak ten czas został aktywnie wykorzystany i przeznaczony na rozwój obiektu. Wrocławski ogród zoologiczny poczynił inwestycje związane z prowadzeniem prac rozwojowych, w tym rozbudową i renowacją niektórych wybiegów dla zwierząt, prowadzeniem działań promocyjnych w social mediach i zwiększeniem oferty dla zwiedzających wprowadzając nowe gatunki zwierząt.

W czasie epidemii istniała możliwość zakupu biletu przedpłaconego do wykorzystania w przyszłości.  Podczas epidemii zoo prowadziło transmisję z życia najróżniejszych gatunków. Dostępne są na facebookowym funpage-u. Akcja promocyjna nosi nazwę #domowezoo

Zwiedzać, ale bezpiecznie

Zoo zostało otwarte ale zwiedzającym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Ogród zoologiczny we Wrocławiu zaleca zastosowanie kilku wskazówek, które zwiększą poczucie komfortu i bezpieczeństwa odwiedzającym. Oto najważniejsze z nich;

 • Niektóre pawilony są wciąż zamknięte dla ruchu turystycznego wynika to z niewielkiej przestrzeni dla zwiedzających i panujących ciepłych i wilgotnych warunków klimatycznych w niektórych obiektach
 • Zaleca się zakup biletów online, w celu uniknięcia kontaktu z pracownikami obsługi zoo i czekania w kolejkach
 • Zoo jest czynne wyłącznie w godzinach od 9:00 do 18:00
 • Został również zmieniony regulamin zoo
 • Posiadaczom niewykorzystanych voucherów i karnetów rocznych podczas epidemii ważność biletu została wydłużona o 72 dni

Wrocławski ogród zoologiczny został zamknięty na czas kwarantanny, ale to nie oznacza, że życie wewnątrz zoo się zatrzymało. W tym czasie pojawiły się nowe, rzadko spotykane zwierzęta. Większość z nich przyszła na świat właśnie podczas kwarantanny.

Do najciekawszych okazów należą:

Takin Złoty– niezwykle rzadki gatunek który właściwie nie występuje w środowisku naturalnym. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13 ogrodów zoologicznych w Europie w tym Wrocławskie zoo od 2017 r. To ogromny sukces hodowlany i ważne działanie na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.

Lemury katta –  to jedne z najśmieszniejszych i najpiękniejszych gatunków zwierząt. Dzieci uwielbiają obserwować je godzinami. Tej wiosny na świat przyszły 4 maluchy z tego gatunku. Obecnie są jednym z gatunków szczególnie zagrożonym wyginięciem. W naturalnym środowisku występują tylko na Madagaskarze, a w ciągu ostatnich 4 lat ich liczebność spadła o 97%.

Jeżozwierz  to niezwykle osobliwy gatunek zwierzęcia występującego w środkowej Afryce. Jego ciało pokryte jest kolcami. Jeżozwierze to gatunek objęty szczególną ochroną przed zagrożeniem wyginięcia we Wrocławskim zoo pojawił się nowy okaz tego niezwykłego zwierzęcia

Muflon  to jeden ciekawszych gatunków owcopodobnych, dawniej występowały w Azji mniejszej aż po zatokę Perską do Europy przywędrowały z południa, gdzie z powodzeniem się zadomowiły. Jednak pierwotnie ten gatunek występował w rejonie basenu morza śródziemnego. Dzisiaj możemy go podziwiać we wrocławskim zoo, gdzie na świat przyszło aż 6 młodych osobników tego gatunku.

Dik-diki  czyli najmniejsze antylopy na świecie. Jest to bardzo stary gatunek, bo pierwsze ślady występowania dikdików pochodzą z Tanzanii z okresu 3,5 mln lat temu. Dorosłe dik-diki osiągają zaledwie ok. 60 cm wielkości.

Nietoperze motogłowe  które przybyły do Wrocławia z okolic doliny Konga w Środkowej Afryce. Są niezwykle rzadkie i szybko stały się twarzą kampanii marketingowej ogrodu zoologicznego. Można je spotkać w Afrykarium, gdzie została dla nich stworzona specjalna ekspozycja.

Jest to nic innego jak kampania promocyjna skierowana do osób które nie miały możliwości odwiedzenia ogrodu zoologicznego. Akcja ma formę cyklu spotkań edukacyjnych w ramach którego została przeprowadzona seria wywiadów ze specjalistami, transmisji w formie streamingowej z codziennych wydarzeń z życia w ogrodzie, karmienia najróżniejszych gatunków zwierząt. Dzięki tej inicjatywie możemy zobaczyć między innymi:

 • Zwierzęta dziecińca
 • Kotki (czyli wyjątkowy gatunek fok)
 • Pingwiny i makaki
 • Żółwie wrocławskiego zoo
 • Nosorożce indyjskie
 • Wilki
 • Pingwiny przylądkowe
 • Foki pospolite
 • Lemury Katta
 • Zebry górskie
 • Zaplecze terrarium
 • Tapiry
 • Alpaki
 • Niedźwiedzie brunatne
 • Leniwce
 • wydry
 • Okapi
 • Wielbłądy jednogarbne
 • Daniele Mezopotamskie

Inne akcje organizowane przez ZOO Wrocław

Daj się oprowadzić!

Jest to akcja która została uruchomiona 8 czerwca 2020r. W ramach tej usługi można zapisać się na zwiedzanie Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zwiedzającym towarzyszy ekspert przewodnik, który wyjaśnia zagadki z życia najciekawszych gatunków zwierząt. Udział w takim oprowadzaniu kosztuje tylko 10 zł. Ilość miejsc jest ograniczona ponieważ w jednej sesji może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Sesje dla zwiedzających odbywają się w godzinach:

Rezerwacje miejsca należy wykonać telefonicznie, aby to zrobić należy zadzwonić pod jeden z numerów:

71 340 71 09

71 340 71 25

Co zabrać do ZOO Wrocław

W ZOO można kupić prawie wszystko, od obiadu po ciekawe upominki. Jednak nie da się kupić wspomnień, dlatego szczególnie warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Dobrze pamiętać również o butelce wody, w zoo można spędzić cały dzień, a trudno o krótsze niż 3 godzinną trasę zwiedzania.  Nawet zimą odwiedzamy pomieszczenia takie jak afrukarium, czy motylarnia, gdzie temperatura wynosi ok. 36 stopni

Coś na ząb, czyli restauracje w ZOO Wroclaw

We Wrocławskim ogrodzie zoologicznym można spędzić mnóstwo czasu. Jednak widok pięknych gatunków nie zaspokoi wszystkich apetytów zwiedzających, dlatego planując wycieczke do zoo, warto pomyśleć również nad miejscem w którym zjemy obiad.

Na terenie Zoo mieści sie kilka restauracji, oto najlepsze z nich:

Restauracja Letnia

Pięknie położona restauracja, specjalizuje sie w tradycyjnych specjałach polskiej kuchni

Karczma Koala

Przysmakiem, którego nie można tam sobie odmówić są dania z grilla

Przystanek ZOO

Ekskluzywna restauracja zlokalizowana w budynku, który dawniej pełnił funkcję bramy wejściowej. Wystrój uświetniają grafiki z historią ogrodu

Pod Papugami

Klimatyczna kawiarnia autorska, serwuje wyśmienitą kawę i chłodne napoje

Karczma u Lwa

Restauracja na przeciwko wybiegu lwów, nie cieszy się najlepszymi opiniami

Laguna Bistro

Idealne miejsce do napicia się kawy, lub zjedzenia egzotycznego śniadania. Restauracja mieści sie w Afrykarium

Pchli targ - czyli jakie pamiątki można kupić w ZOO

W ogrodzie zoologicznym znajduje się kilka miejsc w których można kupić pamiątki, jest ich całe mnóstwo, ale kilka z nich sprawdzi się najlepiej. Oto najciekawsze propozycje.

Maskotki egzotycznych zwierząt – stanowią świetną pamiątkę, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających

Medale pamiątkowe – można je nabyć w specjalnych automatach zlokalizowanych w pobliżu największych atrakcji ZOO. Taka pamiątka zadowoli nie jednego numizmatyka. Cena pojedynczego medalu to 10 zł.

Kartki okolicznościowe – To ciekawa i wyjątkowa forma pamiątki, jest to jednocześnie najstarszy gadżet dostępny w Wrocławskim ZOO, pierwsze kartki pojawiły się ju z pod koniec XIX w.

Miniaturowe figurki zwierząt – To świetny prezent dla pasjonatów zoologii. Te starannie wykonane figurki w doskonały sposób odzwierciedlają nawet najbardziej egzotyczne gatunki zwierząt. Są trwałe i bezpieczne dla środowiska.

 

Wrocławski ogród zoologiczny ma już za soba ponad 150 lat burzliwej historii. W ostatnich latach ZOO bardzo się rozwinęło. Co roku pojawia się kilka nowych gatunków zwierząt powstają nowe inwestycje, takie jak Afrykarium, Oceanarium, Odrarium, czy nowe wybiegi dla zwierząt. Jednak nie zawsze Ogród Zoologiczny miał taką dobrą passę.

Historia ZOO Wrocław

Wszystko zaczęło się w 1865 roku, kiedy jeszcze niemieckie Breslau zaczęło się dynamiczniej rozwijać. Miasto chciało wzorować się na Berlinie czy Hamburgu, które były znacznie bardziej rozwinięte. W obu tych miastach ogrody Zoologiczne funkcjonowały już od dobrych kilkunastu lat. Właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie obiektu przeznaczonego na miejskie zoo. Spółka zakładająca ogród zoologiczny początkowo otrzymała od miasta 10 ha powierzchni. Rozpoczęła się dynamiczna budowa kompleksu.

Pierwsze Wielkie Otwarcie, nie ZOO Wrocław godziny otwarcia

W chwili otwarcia obiektu zamieszkiwało go już 160 gatunków zwierząt. Co na ówczesne czasy było imponującą liczbą.Wraz z rozwojem zoo przybywały do niego nowe gatunki zwierząt. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla Ogrodu zoologicznego było sprowadzenie goryla pod koniec XIX wieku. To zwierzę było wtedy mało znane i budziło powszechną ciekawość. Taką zależność widać nawet w popkulturze, gdzie wyraźne piętno odbiły wszystkie filmy o “King-Kongu” inspiracje do nich pochodzą właśnie z tego okresu.

Pokazy Ludów Etnicznych

Innym ważnym wydarzeniem organizowanym przez ZOO były pokazy ludów etnicznych. Był to zwyczaj zapożyczony z kultury angielskiej i francuskiej. który polegał na sprowadzeniu na wystawę rdzenną ludność Afryki wraz z całym dobytkiem. Mieszkańcy czarnego lądu mieli zaprezentować jak wygląda ich codzienne życie. Największy tego typu pokaz miał miejsce w 1904r., kiedy do Breslau sprowadzono grupę Beduinów. Zanotowano wówczas do dziś nie pobity rekord sprzedaży biletów, który wynosił 41 tys. osób.

Czasy wojen i przejściowe problemy

W latach 1921-1927 ogród zoologiczny borykał się z poważnymi problemami. Pogłębiający się kryzys gospodarczy po przegranej pierwszej wojnie światowej zmusił ówczesne Breslau do oszczędności. Wszystkie inwestycje zostały zatrzymane w tym okresie. Pogłębiająca się inflacja działała na niekorzyść ogrodu, a część mieszkańców borykała się z głodem. Wpływy ze sprzedaży biletów drastycznie zmalały. Taka sytuacja zmusiła właścicieli do zamknięcia ogrodu zoologicznego. Zoo zostało ponownie otwarte w 1927 roku i powiększone o 3 ha.

Ponowne Otwarcie ZOO Wrocław

Wraz z ponownym otwarciem zaczęły przybywać nowe gatunki zwierząt. W owym czasie było ich już niemal 2000. Najbardziej wyjątkowym wydarzeniem w tym okresie było pojawienie się niezwykle rzadkiego gatunku Manata. Było to jedyne takie zwierzę w całej Europie.Ogród zoologiczny funkcjonował w takiej formie aż do roku 1944, kiedy wraz z niekorzystnym dla ówczesnej III rzeszy obrotem spraw wojennych nadciągnęły kolejne komplikacje

ZOO Wrocław - Dawniej ZOO w Breslau

Ogród zoologiczny w Breslau uznawany był za najbezpieczniejszy w III rzeszy. Przetransportowano do niego wiele wyjątkowych gatunków z bombardowanych regionów. Przez większość II wojny światowej ZOO świetnie funkcjonowało, aż do 7 października 1944 roku, kiedy na teren ogrodu spadła pierwsza bomba. To wydarzenie pociągnęło za sobą falę tragicznych konsekwencji. Pierwszym ich etapem było zamknięcie ogrodu dla zwiedzających. Następnie zarządzono likwidację znaczącej części kolekcji. Należy pamiętać że w ogrodzie znajdowały się wtedy niezwykle rzadkie gatunki, sprowadzane z całego świata.

Ewakuacja zoo i rzeź zwierząt

Likwidacja znacznie przyczyniła się do wymierania tych szczególnie zagrożonych. Nikt nie rozważał nawet transportu. Nie było na to środków. W ten przykry sposób ideologia po raz kolejny wygrała nierówną walkę z naturą. Części zwierząt udało się uciec i jeszcze kilka miesięcy po zdobyciu miasta przez siły aliantów błąkały się po pobliskim parku szczytnickim. Były to głównie egzotyczne gatunki ptaków. Cześć z nich została wystrzelana i zjedzona przez okupujących żołnierzy, ale te które przetrwały zostały złapane i trafiły do ogrodów zoologicznych w Krakowie, Warszawie i Łodzi.

Polskie zoo

Odbudowa ZOO rozpoczęła się w 1948 roku, tym razem pod sztandarem Polski Ludowej. Dzięki wsparciu profesorów z uniwersytetu przyrodniczego ZOO zostało uznane nie tylko za miejsce przeznaczone do rozrywki i atrakcję turystyczną, ale jako miejsce do przeprowadzenia badań naukowych. Większość budynków została gruntownie przebudowana. Uwagę od remontu odwróciła ówczesnym władzom wystawa ziem odzyskanych odbywająca się w Hali Ludowej (obecnie zabytek dziedzictwa UNESCO) i związane z nią przygotowania. Dzięki temu znaczna część budynków została odbudowana wiernie w stosunku do pierwotnej formy i udało się uniknąć tak powszechnych w tym czasie socmodernistycznych zabudowań z wielkiej płyty.

3 Comments

 1. Michał

  Super przewodnik, to mi się podoba, prawdziwa promocja miasta

 2. Andrzej

  Cenne informacje.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?