Co warto wiedzieć o Wyspie Słodowej?
Wyspa Słodowa to miejsce bardzo popularne, a każdy kto odwiedził wyspę podczas wakacji doskonale wie, że klimat na niej panujący to przede wszystkim klimat rozrywkowy, jest to ulubione miejsce na integrację studentów w trakcie roku akademickiego, oraz wakacyjnych koncertów. Dlatego dla znających atmosferę wyspy może być dużym zdziwieniem fakt, że na wyspie przez wiele wieków znajdował się… zakon! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej zarówno o historii wyspy, jak i aktualnościach.
Wyspa słodowa leży w najstarszej części miasta, obok Ostrowa Tumskiego i jak już zostało wspomniane wcześniej należała do zakonu od średniowiecza, aż do roku ok. 1807-1810. W tym czasie wyspa nazywała się wyspą Bielarską przednią, w związku ze znajdującą się obok wyspą Bielarską tylną. Na wyspie oprócz zakonu znajdowały się również dwa młyny św. Klary. Pierwszy został wybudowany w 1242 roku, natomiast drugi – który pierwotnie należał do zakonu św. Franciszka, a dopiero potem został przekazany zakonowi św. Klary – wybudowano w 1275 roku. Co ciekawe młyny przetrwały nawet po przejęciu wyspy przez miasto, jak również przez całą drugą wojnę światową. Jednak władza komunistyczna, a dokładnie ówczesny prezydent miasta Marian Czuliński, ku sprzeciwie towarzystw architektów, artystów i historyków, wydał nakaz wyburzenia obu budynków. I za taką decyzją zniszczone zostały dwa XIII wieczne zabytki. W międzyczasie na wyspie powstała również Słodownia zakonu, od której właśnie wzięła się obecna nazwa wyspy.
Wyspa Słodowa po wojnie
Jednym z najważniejszych wydarzeń o których warto wspomnieć mówiąc o historii wyspy jest festiwal Rock na Wyspie. Zainicjowany został przez wrocławski oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego na czele z szefem Piotrem Tomickim. Festiwal odbył się 3-krotnie, w 1981, 1983 i 1984 roku.
Pierwsza edycja festiwalu Rock na wyspie
Pierwsza edycja festiwalu trwająca dwa dni w 1981 roku odbyła się zaledwie tydzień po festiwalu jarocińskim. Co ciekawe koncerty były bardzo krótkie, gdyż władze miasta wydały pozwolenie na organizację tylko w godzinach 18-23. Przed wrocławską publicznością wystąpiły takie zespoły jak: Art Rock, Dżem, Józek Skrzek z zespołem, Krzak, Kwadrat, Ogród Wyobraźni, Perfect, TSA. Nie mogło zabraknąć również wrocławskich artystów, daltego można było usłyszeć zespół CDN z wokalistą i obecnym wokalistą Pawłem Kukizem i zespół Cross z wokalistą Krzysztofem Cugowskim po odejściu od Budki Suflera.
Druga i trzecia edycja festiwalu na Wyspie Słodowej
W drugiej edycji festiwalu w 1983 roku na wrocławskiej scenie zagrali: Lady Pank, Lombard, Martyna Jakubowicz, Slim. Odwiedziły nas też zagraniczne zespoły: Klaus Schulze i zespoł Misty in Roots, jednocześnie tworząc pierwszy festiwal Reagge w Polsce, razem z zespołami: Bakshish, Casus, Daab, Izrael. Poniżej zostawiamy link do posłuchania fragmentu utworu tego zespołu, może dla kogoś będzie to ciekawe odkrycie, a czytanie reszty artykułu odbędzie się w klimacie reagge.
W trzeciej edycji festiwalu w 1984 roku, hitem festiwalu był a obceność zespołu Kajagoogoo, a uwagę przykuła wiadomość o rozwiązaniu zespołu Siekierka.
Jak dostać się na zamknięty koncert na wyspie bez biletu?
Ciekawostką odnośnie festiwalu były sposoby wejścia na koncert bez biletu. Z oczywistej przyczyny zwykłe przeskoczenie przez płot nie wchodziło w tym przypadku w grę. Dlatego najpopularniejszą metodą były próby dopłynięcia na wyspę i niczym USA w stosunku do imigrantów z Kuby zastosowano zasadę suchego lądu. Jeżeli komuś udało się dopłynąć i wejść na wyspę tak, aby po drodze nie wyłapała go milicja, mógł na koncercie zostać!
Aktualnie o Wyspie Słodowej
Warto wiedzieć, że wyspa znajduje się w sąsiedztwie obszaru wrocławskiego rynku, oraz Ostrowa Tumskiego. Znajduje się w geograficznie ciekawym miejscu, ponieważ na naszym własnym wrocławskim archipelagu. A dokładnie Staromiejskim archipelagu Wysp Odrzańskich, do którego należy również 5 innych wysp:
- Bielarska,
- Daliowa,
- Młyńska,
- Piasek,
- Tamka.
Jak dojechać na Wyspę Słodową?
Na wyspę można dojść z różnych stron, dlatego można dojechać podanymi liniami na jeden z poniższych przystanków:
- pl. Bema: 6, 8, 9, 11, 17, 23, 111, 128, 259, C.
- pl. Dubois: 6, 7, 104, 122, 128, 144, 240, 243, 245, 247, 248, 249, 253, 255, 259, 602, C, D.
Z apartamentów BatogoSpot, z lokalizacji Tumski na wyspę możemy się dostać dzięki zaledwie 3 minutowego spaceru. Z lokalizacji Towers, będzie to troszkę dłuższy spacer, ponieważ powinien zająć około 20 minut, lub można dojechać za pomocą autobusu 144.
Add comment / Dodaj komentarz