+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Gwarancja bezpieczeństwa w BatogoSpot – lampa UV

Rok 2020 to trudny okres walki z epidemią koronawirusa, okres nowych restrykcji, wielu ograniczeń i izolacji. Jako społeczeństwo musimy szybko adaptować się do nowej rzeczywistości by tę walkę wygrać. Nasza firma również chciałaby dalej zachowywać najwyższe standardy higieny, czystości oraz zapewnić bezpieczeństwo naszym gościom dlatego w tym celu staliśmy się posiadaczami profesjonalnej lampy UV-C! 

Dlaczego lampa UV -C?

Dlaczego wybraliśmy lampę UV-C do skutecznej dezynfekcji naszych pomieszczeń? Między innymi dlatego, że:

 • dzięki generatorowi ozonu oraz żarówce UV -C zabija 99,7% różnych rodzajów grzybów i ok.650 rodzajów bakterii;
 • ozon dociera w trudno dostępne miejsca, tam gdzie nawet spray i inne detergenty nie dadzą rady;
 • dezynfekuje, odświeża i eliminuje nieprzyjemne zapachy;
 • jest bardzo prosta w obsłudze, a zarazem niezwykle skuteczna.

BatogoSpot postawiło na lampę UV -C, ponieważ następująca sterylizująca żarówka UV 40W, posługująca się światłem ultrafioletowym (UV), jest jednym z najskuteczniejszych mechanizmów zdolnym usunąć ze środowiska wirusy, bakterie, grzyby bądź zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów, które pozostaną poddane naświetleniu. Zabija blisko 99% bakterii w swoim otoczeniu. Kolejnym istotnym faktem, który przekonał nas do zakupu lampy jest ich wieloletnie wykorzystywanie w gabinetach medycznych, stomatologicznych, przemyśle spożywczym oraz innych dziedzinach gospodarki. Jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie była rekomendacja specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, o tym, że światło UV świetnie radzi sobie z rozbrajaniem wirusa COVID-19!

Promieniowanie ultrafioletowe UV możemy podzielić na trzy grupy w zależności od długości fali. Jest to:

 1. UV- A o długości fali 380 – 315 nm (występuje w promieniach słońca)
 2. UV- B o długości fali 315 – 280 nm (ma podstawowe zastosowanie w terapii, tworzy prowitaminę D)
 3. UV- C o długości fali 280 – 100 nm (posiada mocny efekt bakterio- i zarodkobójczy)

Jak działa promieniowanie ultrafioletowe ?

Promieniowanie ultrafioletowe jest niewidoczne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło. Promieniowanie UV-C powstaje m. in. przy niskociśnieniowych rtęciowych wyładowaniach (promienniki bakteriobójcze). Promieniowanie o długości fali poniżej 200 nm tworzy ozon w powietrzu. Jest to zjawisko szkodliwe. Do wytworzenia promienników TUV używane jest specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji dla promieniowania bakteriobójczego, przy czym szkło to absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. 

Gdzie są stosowane fale ultrafioletowe?

Lampy bakteriobójcze stosowane są przede wszystkim w :

 • szpitalach (bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety opatrunkowe, sale chorych, izby przyjęć, izolatki, przychodnie (gabinety lekarskie i zabiegowe)),
 • laboratoriach,
 • aptekach i przemyśle farmaceutycznym,
 • przemyśle spożywczo-przetwórczym,
 • przemyśle kosmetycznym,
 • sektorze hotelarstwa, 
 • sektorze gastronomii.

Stosowanie lamp bakteriobójczych  jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni. Promieniowanie ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje. Ze względu na wysoką skuteczność lampy bakteriobójcze serii wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagany jest najwyższy poziom sterylności, a od czystości mikrobiologicznej zależy jakość usług oraz życie i bezpieczeństwo pacjentów, personelu.

Światło ultrafioletowe kontra COVID-19

Po serii badań włoscy naukowy potwierdzają, że promieniowanie UV-C hamuje rozwój SARS-CoV-2, a wyniki zależą zarówno od dawki UV-C, jak i od stężenia wirusa. Natomiast kolejna grupa badaczy z Medycznego Uniwersytetu Bostońskiego w USA donosi, że wykrycie wirusa staje się prawie niemożliwe już po kilku sekundach naświetlania go światłem UV-C. Te rezultaty pozwalają na właściwe zaprojektowanie i opracowanie skutecznych metod dezynfekcji opartych na promieniowaniu UV. Przykładową i najskuteczniejszą metodą używającą światła ultrafioletowego są właśnie nowoczesne przenośne lampy UV-C.  

Właściwy dobór lampy

Dobór ilości i mocy lamp zależy od wielu czynników, takich  jak: wysokość/wielkość pomieszczenia, jego kształt, wielkość współczynnika odbicia (ściany) w pomieszczeniu, temperatury panującej w pomieszczeniu, wilgotności i stopnia zapylenia powietrza oraz odporności drobnoustrojów. Dopiero na tej podstawie można dobrać właściwą moc i ilość lampy.

Z praktycznego punktu widzenia zakłada się,  że do osiągnięcia wystarczającego stopnia czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniu potrzeba następujących mocy lamp:

 • lampę 15W na pow. do 6 m2
 • lampę 2x15W na pow. do 10 m2
 • lampę 30W na pow. do 12 m2
 • lampę 2x30W na pow. do 18 m2

W tym trudnym czasie chcemy zatroszczyć się o Państwa i nasze bezpieczeństwo, dlatego po każdym pobycie nasze apartamenty naświetlane są lampą bakteriobójczą UV-C. Oczywiście ilość czasu naświetlania oraz moc lampy dobierane są adekwatnie do wielkości mieszkań. Staramy się w ten sposób spełnić najwyższe normy ochrony sanitarnej po to aby nic nie stanęło na drodze naszym gościom do udanego pobytu w BatogoSpot!

One Comment

 1. Matylda

  Jak tylko rząd pozwoli to przyjeżdżamy!

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?