+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Rynek Wrocław – 3 największy rynek w Polsce

Średniowieczny plac targowy - Rynek Wrocław

Wrocławski Rynek to niezwykłe miejsce w centrum naszego miasta, które od zawsze tętniło życiem. W średniowieczu znajdował się tutaj główny plac handlowy, stąd uliczki rynku wypełnione były straganami i ulicznymi sprzedawcami.  Obecnie rynek we Wrocławiu nieco zmienił swoją pierwotną funkcję, nie ma już rozkładanych kramów i przekrzykującego się tłumu handlarzy, mimo iż handel nie zniknął z niego całkowicie, nie brakuje tu kawiarni i restauracji, które oferują odwiedzającym im gościom najlepsze specjały z całego świata o każdej porze dnia i nocy! Znajdziemy tu również otwarte całą dobę kwiaciarnie, czy słynne centrum handlowe Feniks. Latem uliczki zapełniają się artystami przedstawiającymi swoje dzieła w postaci, obrazów, muzyki czy widowisk, przy których zbierają się gromadki ludzi.

Inne funkcje Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu nie pełni jedynie funkcji rozrywkowej. To właśnie na Wrocławskim rynku mają siedzibę Rada miasta i Prezydent Wrocławia. Co więcej Wrocławski rynek jest miejscem spotkań Wrocławian. To tu odbywają się różne koncerty i festiwale, tak jak co roczny (oprócz 2020 r. ) Koncert Sylwestrowy. Jednym z ciekawszych wydarzeń, które co roku się tutaj odbywa jest Jarmark Bożonarodzeniowy, ale jak wiadomo jest to też historyczne centrum miasta, więc nie brakuje tu zabytków i różnego rodzaju muzeów, które można odwiedzić w trakcie wycieczki po mieście.

Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z tradycji Wrocławia

Informacje w pigułce - Rynek Wrocław​

Zanim odwiedzicie rynek we Wrocławiu, warto przeczytać o nim kilka istotnych faktów. Oto kilka informacji w pigułce, które pomogą Wam lepiej zrozumieć jak Ważnym miejscem jest Rynek we Wrocławiu. Zachęcamy też do przeczytania innych naszych artykułów, które pomogą wam lepiej przygotować się na wyjazd do Wrocławia, tak aby było to jak najlepsze doświadczenie.

  • Jeden z największych rynków w Europie
  • 3 największy rynek w Polsce
  • Ma niemal 3,8 ha powieżchni
  • Zaprojektowany i zbudowany zgodnie z „Prawem Magdemburskim”
  •  Wieża ratusza ma ponad 66 m wysokości
  • Do Rynku we Wrocławiu dochodzi 11 ulic

Dojazd do Rynku we Wrocławiu

Wrocławski Rynek jest pięknym miejscem, a jak wszyscy wiedzą do pięknych miejsc wcale nie jest łatwo dotrzeć –  szczególnie autem. Wiedząc z jakimi problemami borykają się goście odwiedzający Rynek Wrocław, przygotowaliśmy dla Was listę parkingów w pobliżu rynku, w których bezpiecznie można zostawić auto. Rekomendujemy skorzystanie z naszego parkingu Batogospot Tumski w cenie 25 zł/doba. Na tę chwilę uliczki dojeżdżające do rynku nie są strefą wyłączoną z ruchu, więc każdy może swobodnie się tędy poruszać.

Jeśli nie skorzystacie z parkingu całodniowego możecie zaparkować w jednej z bocznych uliczek. Jednak wybierając takie rozwiązanie, należy pamiętać, że większość z nich jest jednokierunkowa, przez to tworzą się ogromne korki, zalecamy również uważne patrzenie na znaki ruchu drogowego, ponieważ widok przyjezdnych aut jadących pod prąd nie jest tak niecodzienny. Ze względu na to można stracić więcej czasu na zaparkowanie niż na dojazd do rynku, dlatego rekomendujemy rozważenie innych środków Transportu. Z naszych Apartamentów rynek znajduje się w odległości umożliwiającej krótki spacer, dlatego nasi goście nie muszą przejmować się dojazdami.

 

Warto również pamiętać, że Wrocław podzielony jest na 3 strefy parkowania, najdroższa znajduje się wokół Rynku we Wrocławiu, ale opłaty pobierane są wyłącznie za postój od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. W weekendy parking miejski jest bezpłatny! Aby dokonać opłaty za postój należy uiścić ją w parkomatach znajdujących się przy strefach płatnego parkowania, na nich znajdują się również cenniki dotyczące aktualnych opłat.

Co musisz zobaczyć - Rynek Wrocław

Spacer wokół Wrocławskiego rynku może trwać 15 minut, albo nawet kilka godzin, nawet my już po kilkunastu latach wciąż odkrywamy w nim nowe ciekawe miejsca. Jest to też miejsce, które dynamicznie się zmienia, więc nawet jeśli kilka lat temu już tu byliście, pewnie tym razem zobaczycie nowe miejsca. Jeżeli planujecie zobaczyć rynek to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zabytków, które będziecie widzieć co krok. Rynek Wrocław to naprawdę wyjątkowe miejsce, któremu warto poświęcić trochę czasu. Oto najważniejsze miejsca które trzeba zobaczyć.

  • Stary Ratusz
  • Nowy Ratusz
  • Muzeum sztuki Mieszczańskiej
  • Sukiennice
  • Piwnica Swidnicka
  • Pręgierz
  • Pomnik Niedźwiadka
  • Przejście Garncarskie
  • Pomnik Fredry
  • Herb Wrocławia
  • Fontanna „Zdrój”
  • Krasnale na rynku
  • Dom Handlowy „Feniks”
  • Kamienice na Wrocławskim Rynku
  • Jaś i Małgosia
  • Plac Solny

Zabytkowe Kamienice - Rynek Wrocław​

Ratusz - Rynek Wrocław

Można powiedzieć, ze Ratusz we Wrocławiu składa się z dwóch budynków. Pierwszym z nich jest Stary Ratusz we Wrocławiu. Jest to piękny gotycki budynek, który znajduje się we wschodniej części rynku i często mylony jest  Kościołem, ze względu na styl późnogotycki, którego reprezentację często znajdziemy w budownictwie sakralnym.  Wiadomo, że budynek ten istniał już przed 1299 rokiem. Bo właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze informacje o jego rozbudowie i połączeniu z Nowym Ratuszem, od strony południowej rynku. Obecnie budynek starego Ratusza mieści muzeum Sztuki Mieszczańskiej, w którym oglądać można między innymi wystawę lamp naftowych czy popiersia znanych wrocławian.

polskieszlaki.pl

Nowy Ratusz we Wrocławiu zbudowano na początki XIII w. Od tego czasu do dnia dzisiejszego mieści się tam siedziba władz miasta, jednak budynek który możemy dzisiaj podziwiać w obecnej formie powstał dopiero w XIX w. Na przestrzeni wieków budynek Ratusza był wielokrotnie przebudowywany. Ciekawostką jest, że od zawsze był on połączony podziemnym korytarzem z Piwnicą Świdnicką – najstarszą restauracją w Europie. Ratusz jest również połączony z sukiennicami, dawniej budynkiem kupieckim, obecnie siedzibą Prezydenta Miasta.

Wieża zegarowa Starego Ratusza - Rynek Wrocław

Do Starego Ratusza przylega wieża zegarowa, której wysokość sięga ponad 66 m. Ciekawostką jest, że na wieży Ratusza mieści się bardzo stary zegar. Składa się on aż z 5 tarcz zegarowych- 4 tarcze znajdują się na wieży, piąta tarcza została umieszczona na fasadzie Starego Ratusza. Zegar został zaprojektowany w taki sposób, by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć, która jest aktualnie godzina, niezależnie, z której strony miasta się znajdował. Jak widać punktualność dla mieszkańców Wrocławia była od zawsze ważna.

Rynek-wroclaw

Sukiennice - Rynek Wrocław

To budynek w którym dawniej znajdowały się izby kupieckie, początkowo było ich 40, jednak ta liczba z czasem wzrosła. Pierwszy budynek istniał w tym miejscu już przed najazdem mongolskim, czyli w 1241r. W domu tym handlowano suknem i innymi drogocennymi materiałami. Warto wspomnieć, że Wrocław w średniowieczu znajdował się na skrzyżowaniu dwóch głównych europejskich szlaków handlowych Via Regia (Wschód – Zachód) i Szlak Bursztynowy (Północ – Południe). Dzięki tak wyjątkowej lokalizacji na Wrocławskim rynku można było dostać wiele egzotycznych towarów, był to też powód, dlaczego Wrocław był miastem bogatym i wielokulturowym.

Piwnica Świdnicka - Rynek Wrocław

Mało osób wie o tym, że jedna z najstarszych restauracji  w całej Europie znajduje się właśnie we Wrocławiu. Jest to piwnica Świdnicka. Restauracja jest połączona bezpośrednio z najstarszą częścią ratusza. W piwnicach tego obiektu już w XII w. mieścił się składzik z piwem i winem. Piwo transportowano ukrytym tunelem pod rynkiem wprost do restauracji aż z portu znajdującego się na rzece Odrze. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedna odnoga tunelu, która niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Dzisiaj jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Będąc w pobliżu warto zwrócić uwagę na rzeźby na fasadzie budynku. Pijanego męża wracającego do domu i czekającej na niego po drugiej stronie żony z uniesionym wałkiem w ręku. Niestety restauracja jest w trakcie renowacji oraz zmiany właściciela i nie wiadomo kiedy ponownie zostanie otwarta dla gości.

Pomnik Fredry - Rynek Wrocław​

fredro wroclaw

Pomnik Fredry został postawiony we Lwowie w 1907 roku, jednak kiedy po II wojnie światowej Lwów przyłączony został do ZSRR, polskiej delegacji udało się zawrzeć umowę z rządem ukraińskim o przekazaniu nam pomników dotyczących jedynie polskiej historii i tak pomnik Fredry przewieziony został do Wilanowa i pozostał tam aż do latach 1956 r. Dopiero wtedy stwierdzono, że ponieważ Wrocław jest spadkobiercą Lwowskiej tradycji  poprzez mieszkańców, którzy przesiedlili się właśnie tutaj, pomnik należy przenieść do Wrocławia. Wcześniej w tym miejscu stał pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który został usunięty w 1949 r. Z pomnikiem wiążą się 2 ciekawostki. pierwszą z nich jest to, że bardzo trudno jest spotkać pisarza trzymającego pióro w ręku. Było ono wielokrotnie kradzione przez ulicznych żartownisiów. Drugą ciekawostką, a właściwie tradycją jest taniec Poloneza dla Fredry. Taniec  w wykonaniu maturzystów  stanowi coś w rodzaju przesądu – zatańczenie poloneza ma przynieść szczęście podczas pisania matury. Rynek Wrocław szczególnie sprzyja takim wydarzeniom.

Przechodząc obok pomnika Fredry warto podejść kilka kroków w stronę Sukiennic. To właśnie tam znajduje się herb Wrocławia ułożony w formie mozaiki brukowej. To obowiązkowe miejsce dla wszystkich wycieczek. Został on ułożony z różnych gatunków i odcieni granitu. To właśnie na dolnym śląsku, którego stolicą jest Wrocław występują jedne z największych w Europie złóż tego budulca. To nie pozostaje bez wpływu na wygląd ulic w mieście. Stojąc nad herbem warto przypomnieć sobie jego znaczenie dla historii Wrocławia.

Rynek-wroclaw, herb

W lewym górnym rogu znajduje się czeski lew w koronie, który przypomina o czeskich rządach w tym mieście, a także o  położeniu Wrocławia, który jest stolicą historycznego Śląska. Podział na Dolny i Górny Śląsk wprowadzono sztucznie dopiero po zakończeniu I wojny światowej i zmianie granic. Obok lwa, w prawym górnym rogu znajduje się Orzeł Śląski. Został on zapożyczony z herbu Piastów, którzy jako pierwsi rządzili tym miastem, ich siedziba mieściła się na Ostrowie Tumskim, w najstarszej części miasta. Litera W w lewym dolnym rogu pochodzi od historycznej nazwy miasta – Vratislavia. Poniżej możemy zobaczyć wizerunek Jana Ewangelisty. Natomiast w centralnej części herbu widnieje głowa Jana Chrzciciela patrona Wrocławskiej Katedry i Biskupstwa, które przyczyniło się do rozwoju miasta.

Fontanna - Zdrój - Rynek Wrocław​

Nazwa fontanny wzięła się od nazwiska ówczesnego prezydenta miasta -„Zdrojewskiego”. To właśnie on kazał wybudować w tym miejscu fontannę. W średniowieczu w tym samym miejscu stała waga miejska. Kupcy wjeżdżający do miasta, którzy chcieli handlować swoimi towarami, musieli zapłacić stosowny podatek dla rady miasta, a stojąca w centralnym miejscu waga służyła wyznaczaniu wysokości należnej opłaty.

Jednym z lokalnych smaczków, które mówią o historii miasta i pokazują jakie naprawdę ono jest są Wrocławskie Krasnale. Skąd one się wzięły? Istnieje kilka teorii na ten temat, dzieci odnajdą tu bajkę o złym gnomie, a dorosłych zaciekawi może historia ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który był inspiracją dla tego obecnego symbolu miasta. Faktem jest, że krasnale stanowią unikalną atrakcję turystyczną dla Wrocławia, która zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. Ciekawostką jest fakt, że każdy krasnal jest inny i ma swoje własne imię. Te najstarsze krasnale znajdują się właśnie na Wrocławskim rynku. Każde ważne miejsce, które warto odwiedzić ma swojego własnego krasnala, ale obecnie nawet restauracje, banki czy sklepy mają swoje krasnale, a z każdym rokiem przybywa ich do miasta coraz więcej. Aby zobaczyć je wszystkie koniecznie trzeba by przyjechać do miasta kilka razy, ułatwić poszukiwania mogą mapy czy aplikacja z zaznaczonymi na mapie krasnoludkami.

Wycieczka w poszukiwaniu krasnali to też świetna forma zwiedzenia miasta z małymi dziećmi, dla których taka forma rozrywki sprawi, że zwiedzanie miasta przestanie być nudne. Mapy z krasnalami na wrocławskim rynku można kupić w każdym dobrym sklepie z pamiątkami, a jest ich całkiem sporo wokół rynku. Warto też przy każdym krasnalu robić sobie pamiątkowe zdjęcie,  a przy każdym przyjeździe dodawać nowe do kolekcji.

Skąd Krasnale wzięły sie na Wrocławskim Rynku?

Historia - Rynek Wrocław

Kamienice wokół rynku we Wrocławiu

Wokół Rynku we Wrocławiu znajduje się wiele zabytkowych kamienic. Jest kilka wyjątkowych, które zasługują na szczególną uwagę. Kamienice noszą nazwy od zdobień które znajdują się na ich fasadach, a ponieważ kamienice były budowane w różnym okresie, ich właściciele byli bardziej bądź mniej zamożni, dlatego wspólnie stanowią piękną kolorową mozaikę różnych gustów i stylów architektonicznych.

Jaś i Małgosia

To chyba dwie najbardziej znane kamienice na Wrocławskim rynku. Jedna jest większa, druga mniejsza, zupełnie jak Jaś i Małgosia. Wcześniej stanowiły one zaplecze gospodarcze dla altarystów, czyli opiekunów ołtarzy i cmentarza, który znajdował się na kościelnym placu Kościoła Garnizonowego. To jedyne ocalałe zabudowania tego kompleksu. Co ciekawe w Małgosi istnieje bar, który ma aż dwa piętra pod ziemią, stąd jest to dobre miejsce dla wszystkich którzy chcą odpocząć od telefonów – nie ma tam zasięgu. Na mniejszym – Jasiu zobaczyć możemy dwa dzieła sztuki, kontrowersyjną płaskorzeźbę pod tytułem „Zrób to sam”  oraz autoportret artysty Jana Getzstankiewicza, który mieszkał i tworzył w Jasiu.

Początki administracji we Wrocławiu

Jak już wcześniej czytaliście w średniowieczu, w okresie kiedy powstał  Rynek we Wrocławiu nie istniała jeszcze administracja. Kamienice wokół rynku nie miały jeszcze adresów, ulice nazywano od miejsc które się tam znajdowały np. Rzeźnicza, Więzienna, Kuźnicza, Kurzy Targ.  Jak wiec radzono sobie z tak dużą liczbą Kamienic w jednym miejscu? Otóż nic prostszego, przy pomocy wizerunków na fasadach. Stąd wzięło się kilka ciekawych miejsc. Oto najciekawsze z nich:

  • Pod złotym słońcem
  • Jaś i Małgosia
  • Pod złotym Psem
  • Pod Gryfami
  • Pod złotą Koroną
  • Pod złotą Marią
  • Pod złotym dzbanem
  • Pod złotym Orłem
Wroclaw

Piękny widok Kamieniczek psuje jeden modernistyczny budynek projektu Henriha Rumpa. W czasach swojej świetności miał przedstawiać modernistyczną myśl Wrocławia. Dzisiaj zdaje się nie pasować do reszty kolorowych kamieniczek. Jednak jest pewna ciekawostka związana z tym budynkiem, wewnątrz mieści się najstarsza winda w Polsce, która pochodzi z XIX w, jest to winda nazywająca się „Pater Noster”, czyli „Ojcze Nasz” i jest o tyle specyficzna, że nigdy się nie zatrzymuje, dlatego każdy kto chce do windy wejść musi delikatnie wskoczyć, może nazwa wzięła się stąd, że każdy przed wejściem się modlił?

Przejście to powstało w miejscu średniowiecznych kramów garncarzy. Przez wiele lat nie miało swojej nazwy, nadano ją dopiero przez polską administrację w 1948 r. W jednej z kamienic mieści się klub literacki Proza. To miejsce spotkań wrocławskich literatów.

Niegdyś stanowił osobny plac, dzisiaj stanowi część kompleksu, jakim jest Rynek Wrocław. Plac swoją nazwę nosi od tego, ze w średniowieczu handlowano tam solą, która była ówcześnie bardzo droga i pożądana, przywożono ją z kopalni soli w Bochni koło Krakowa. Dziś nikt już tutaj nie sprzedaje soli, ale można za to kupić kwiatka. To jedyne miejsce we Wrocławiu, a może nawet w Całej Polsce, gdzie można kupić Kwiaty o każdej porze dnia i nocy, również we wszystkie święta i dni wolne. To też świetna okazja do zabrania w to miejsce swojej wybranki serca. Ciekawostką jest, że pod placem znajduje się bunkier z czasów drugiej wojny światowej, który w ostatnim czasie został zaaranżowany jako muzeum światowego kina – Movie Gate.

plac-solny

Pręgierz - Rynek we Wrocławiu

pregierz-wroclaw

Dziś stanowi miejsce spotkań , szczególnie dla wycieczek z przewodnikiem. Dawniej był miejscem egzekucji i egzekwowania sprawiedliwości, przez sąd, który mieścił się w Starym Ratuszu. Wrocław od XI w. miał Kata miejskiego, który wykonywał egzekucje w tym miejscu. Ostatnia publiczna egzekucja w tym miejscu odbyła się w tym miejscu w połowie XVIII w. A kara publicznej chłosty pod koniec XIX w., więc stosunkowo niedawno. Do pręgierza wiązano oszustów i zbrodniarzy, żeby pokazać ich całemu miastu. Ten stojący we Wrocławiu jest kopią Pręgierza z 1492r. Wykonany z Piaskowca, przez znanego saksońskiego rzeźbiarza Preussey 'a.

Rzeźba stanęła na Wrocławskim rynku dopiero na początku XX w. Jej autorem jest berliński rzeźbiarz Ernst Moritz. Półtorej metrowa rzeźba w pobliżu ratusza ma nieco ponad 150 cm wysokości i waży ponad 300 kg. Była to pierwsza fontanna na Wrocławskim rynku. Wokół niedźwiadka narosło wiele legend skąd wziął się na Rynku we Wrocławiu, jedno jest pewne, to unikalna atrakcja Turystyczna, którą trzeba zobaczyć. Mówi się, że podczas powodzi w 1997 r. w końcu niedźwiadek dosięgnął językiem do wody, jako że rynek został znacząco zalany w tamtym czasie,

Rynek-wroclaw

Dom Handlowy Feniks - Rynek Wrocław​

To najstarszy dom handlowy we Wrocławiu, który funkcjonuje w niezmienionej formie aż do dzisiaj, można tam dostać wszystko, od zakupów spożywczych poprzez numizmaty i zastawę stołową. DH Feniks został wybudowany w 1902 r. przez braci Barash w secesyjnym stylu, nazywany był „świątynią komercji”. W momencie otwarcia wyróżniał się w na tle całej Europy jako największa i najnowocześniejsza placówka tego typu. Po wojnie mieściła się tam powszechna spółdzielnia spożywców, czyli socjalistyczny odpowiednik marketu. Budynek przyciąga wzrok turystów, ze względu na unikalną architekturę.

feniks-wroclaw

Ciekawostki - Rynek Wrocław

  1. Od czasów średniowiecza poziom gruntu we Wrocławiu podniósł się o ok. 2 metry, wszystkie kamienice zostały zbudowane o całe piętro niżej, dlatego większość restauracji znajdujących się na rynku oferuje również możliwość wybrania stolika w piwnicznej części budynku.
  2.  Piwnica Świdnicka to jedna z 3 najstarszych restauracji w Europie.
  3.  Rynek został zniszczony podczas wojny w około 80 %.
  4. Do lat 90 XX w. na wrocławskim rynku mieściła się stacja benzynowa oraz przejeżdżał tędy tramwaj.
  5. Na Wrocławskim rynku jest zakaz jazdy rowerem, pomimo, że przez rynek biegnie ścieżka rowerowa i znajduje się tam stacja wypożyczalni rowerów miejskich, straż miejska skrupulatnie wystawia mandaty.
  6. W budynku w którym mieści się obecnie siedziba banku Santander jest najstarsza winda w Polsce – Pater Noster, obecnie wyłączona z użytku choć nadal sprawna.

Restauracje - Rynek Wrocław​

Restauracji wokół wrocławskiego rynku są setki, każda z nich ma swój specjał i nie sposób odwiedzić wszystkich. Smakosze każdej kuchni świata znajdą tu coś dla siebie. Jest kilka naprawdę dobrych restauracji które opisaliśmy w osobnym artykule. Jednak dla podróżników, którzy nie potrzebują luksusów, a mają ochotę poznać prawdziwy smak Wrocławia jest specjalny Bar – Bar u Witka. Robią tam najlepsze Tosty na świecie. Bar funkcjonuje w tym miejscu od ponad pół wieku. Nazwa Pochodzi od ulicy na której się znajduje.

Najbardziej wykwintne restauracje we Wrocławiu

Toalety - Rynek Wrocław​

Znalezienie Toalety na Wrocławskim Rynku może wydawać się problematyczne, jednak w rzeczywistości nie ma w tym nic trudnego. Toalety znajdują się w każdej restauracji na Wrocławskim rynku. Zwyczajowo za skorzystanie z takiej usługi kosztuje 2 zł, a dla gości restauracji jest darmowe. Dobrym rozwiązaniem jest więc zrobienie sobie przerwy na Kawę i coś jeszcze. Ciekawostką są funkcjonujące na Placu Solnym toalety miejskie. Toalety funkcjonują w niezmienionej formie od czasów PRL, obowiązują tam osobne stawki za miejsce stojące i siedzące.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?