+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Panorama Racławicka – Poczuj się jak na bitwie – absolutny numer 1 na świecie

Monumentalne malowidło, a jednocześnie symbol miasta Wrocławia. To miejsce, który każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Tak, Panorama Racławicka zapiera dech w piersiach, nie tylko ze względu na wielkość obrazu, ale przede wszystkim z uwagi na klimat jaki tam panuje. Wchodząc na wystawę mamy wrażenie, że znaleźliśmy się na polu bitwy. 

Panorama Racławicka w liczbach

Panorama Racławicka to monumentalny kolos.  Budynek jest obrazem, wokół ścian budynku rozwinięty jest obraz, który liczy ponad 114m długości i 15 metrów wysokości. 

Historia, jak Panorama Racławicka znalazła się we Wrocławiu

Panorama Racławicka przedstawia zwycięską bitwę z okresu Powstań Kościuszkowskich. Jest to wyjątkowy moment w historii polski, bo właśnie podczas tej bitwy wszyscy Polacy z różnych stanów (Szlachta i Chłopstwo) zjednoczyli się w obronie ojczyzny przed wspólnym wrogiem, chcąc powstrzymać rozbiory polski.

Kto namalował Panoramę bitwy pod Racławicami?

Bitwa pod Racławicami została namalowana przez zespół malarzy. Pomysłodawcą stworzenia Panoramy Racławickiej był Jan Styka, Lwowski artysta, który chciał uczcić bitwę w jej setną rocznice.  Artysta zaangażował do pomocy wielu wybitnych malarzy. Efektem końcowym prac, było powstanie muzeum Narodowego we Lwowie w 1893r.

Nie triumf a współpraca

Celem namalowania tego monumentalnego dzieła, jakim jest Panorama Racławicka, nie było uczczenie zwycięstwa Polaków nad zaborcą. Zwycięstwo było ważne, jednak głównym celem było pokazanie, że polski naród potrafi się zjednoczyć w obliczu zagrożenia i odnieść sukces. Jan Styka po zakończeniu prac, nad monumentalnym malowidłem, tak mówił o swoim dziele:

"Kiedy powziąłem myśl wykonania tego dzieła, nie szło mi jedynie o uświetnienie tryumfu oręża polskiego, bo zwycięstwa większe miała Polska w dziejach swoich, ale chodziło mi o to tylko, by wykazać, że tutaj przed stu laty złączyły się wszystkie stany dla obrony Ojczyzny, ale zależało mi na uświetnieniu imienia najwznioślejszego bohatera wolności, Kościuszki."
Panorama-raclawicka
Jan Styka
Autor
Panorama-raclawicka

Autorzy Panoramy

  • Wojciecha Kossak,
  • Tadeusz Popiel,
  • Teodor Axentowicz,
  • Włodzimierz Tetmajer.

Wielki Remont

Po drugiej Wojnie światowej, udało się odzyskać obraz ze Lwowa i  przetransportować do Wrocławia.

Muzeum Obecnie

Wizyta

Planując wizytę w muzeum, warto poświęcić na zwiedzanie ok. godziny. Seans dotyczący głównej wystawy trwa 30 minut, jednak w budynki znajdują się również inne ciekawe wystawy. Warto również odwiedzić inne filie muzeum narodowego, które są dostępne w ramach tego samego biletu. Na szczególną uwagę zasługują Obrazy Jana Matejki, Nagrobek Henryka Pobożnego, jednego z Piastów i Abakany na wystawie sztuki współczesnej.

Godziny Otwarcia

Wybierając się do Panoramy Racławickiej, warto znać godziny otwarcia muzeum. Czasem ruch jest tak duży, że nie da się po prostu przyjść i kupić biletu, bo wszystkie tego dnia są już wyprzedane. Dlatego warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem.

 poniedziałek – nieczynne
Wtorek – Piątek – 9:30–17:30
zwiedzanie od 10:00 do 17:00
Weekendy
(pierwszy seans rozpoczyna się o godz. 10:00, ostatni o godz. 18:00)

Dojazd

Do Panoramy Racławickiej można dotrzeć na kilka sposobów. Pewnie większość z Was zdecyduje się na dojazd własnym autem, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie go na muzealnym parkingu. Jednak ruch uliczny we Wrocławiu nie należy do najlepiej zorganizowanych, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę innych alternatywnych środków transportu. Więcej o transporcie we Wrocławiu, przeczytacie w naszym artykule poniżej.

Jak Sprawnie poruszać sie po Wrocławiu

Parking przy Panoramie Racławickiej. Jest dość drogi, jednak trudno znaleźć w pobliżu miejsce do zaparkowania, dlatego może być najlepszą opcją. Szczególnie dla wycieczek zorganizowanych. Przedstawiamy Państwu aktualny cennik Parkingu przy Panoramie Racławickiej (Wjazd od ul. Purkiniego)

Pierwsza Godzina- 4,5 zł

Druga Godzina – 4,5 zł

Każda następna – 4,0 zł

Pierwsza Godzina- 6,0 zł

Druga Godzina – 6,0 zł

Każda następna – 5,5 zł

Pierwsza Godzina- 25,0 zł

Druga Godzina – gratis

Każda następna – 7,0 zł

Pierwsza Godzina- 29,0 zł

Druga Godzina – gratis

Każda następna – 14,0 zł

Wystawa Główna

Panorama Racławicka to wyjątkowe Muzeum, najbardziej znaną wystawą, która jest tam prezentowana jest Obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiający panoramę  bitwy pod Racławicami. Nie jest to jedyna wystawa w tym muzeum. Po zakończeniu seansu na głównej wystawie można podziwiać również eksponaty z okresu bitew powstania Kościuszkowskiego, makiety pomniejszych bitew tego powstania a nawet wystawę ekslibrysów. Wszystkie wystawy, choć mniej spektakularne, są w cenie biletu.

Czas zwiedzania

Czas zwiedzania Panoramy Racławickiej wynosi 30 minut. Tyle trwa seans na głównej sali z obrazem. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzaniem tego miejsca nie ma możliwości zostania na kolejne seansy. Oprócz głównej sali z obrazem Bitwy pod Racławicami istnieje kilka mniejszych sal, w których są również inne eksponaty z tego okresu. Do pozostałych sal należą:

Wejście: Za Kasą Biletową

Możesz Zobaczyć:

Zwiedzając małą rotundę, czyli specjalnie dobudowane pomieszczenie, możesz podziwiać eksponaty oddające historyczne aspekty bitwy.

W środkowej części rotundy prezentowana jest plastyczna mapa terenu powtarzająca układ topograficzny rejonu, na którym odbywała się bitwa racławicka. Kolorowymi diodami zaznaczono pozycje i ruchy wojsk walczących w bitwie – wojska polskie (diody żółte) i wojska rosyjskie (diody zielone). Przebieg bitwy w oparciu o historyczne źródła przedstawia komentarz czytany przez lektora (w sześciu językach: polski, angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański), ożywiany dodatkowo przez zapalające się odpowiednio partie kolorowych diod. Informacje historyczne zawarte w komentarzu można tu skonfrontować z artystyczną wizją Kossaka i Styki.

W gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się ekspozycja „Barwa i broń wojsk walczących pod Racławicami 4 kwietnia 1794”. Prezentowanych jest na niej 107 figurek ukazujących żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki.
W gablotach przedsionka Małej Rotundy wystawione są także szkice malarskie, jakie Jan Styka i Wojciech Kossak wykonali na polach racławickich w kwietniu 1893 oraz malowany projekt plakatu Panoramy we Lwowie z 1894.

Wejście: Za Kasą Biletową

Możesz Zobaczyć:

W czterech aneksach wydzielonych półkolistymi zakolami na ścianie południowej i zmiennym poziomem posadzki można zapoznać się prezentacjami multimedialnymi rozszerzającymi naszą wiedzę o Panoramie Racławickiej, jej twórcach i losach, szczegółach konserwacji oraz o innych europejskich panoramach.

Aneks pierwszy (na wprost wejścia) – przestrzenna mapa z zaznaczonym szlakiem bojowym insurekcji kościuszkowskiej od Krakowa przez Racławice, Szczekociny, Połaniec, Warszawę do Maciejowic.

Aneks drugi – na monitorze przedstawiane są prezentacje o innych polskich panoramach, panoramach europejskich oraz o twórcach Panoramy Racławickiej (w języku polskim).

Aneks trzeci – na monitorze emitowany jest film o konserwacji Panoramy Racławickiej i przygotowaniu jej do ekspozycji we wrocławskiej rotundzie (w języku polskim).

Aneks czwarty – na monitorze przedstawiane są te same prezentacje co w drugim aneksie, lecz w angielskiej wersji językowej.

Wejście: Za Kasą Biletową

Możesz Zobaczyć:

 

„Tadeusz Kościuszko w falerystyce”

19 marca 2019 – 31 lipca 2020

 

W 2019 r. przypadają 225. rocznica insurekcji kościuszkowskiej i 125. rocznica powstania „Panoramy Racławickiej”. Z tej okazji w holu Muzeum prezentowana będzie wystawa „Tadeusz Kościuszko w falerystyce”, stanowiąca fragment kolekcji „Ikonografia Kościuszkowska” znanego wrocławskiego kolekcjonera Krzysztofa Lachowicza, właściciela największego zbioru kościuszkianów w Polsce.

Zaprezentowanych zostanie ponad 650 odznak, medalików, żetonów, plakietek, zawieszek oraz innych znaków zaszczytnych okolicznościowych i pamiątkowych. Pokazane zostaną eksponaty z czasów zaborów oraz XX w., aż po aktualia z Polski, a także z Australii, Białorusi, Francji, Szwajcarii i USA. Są to znaki o charakterze patriotycznym, wojskowym, organizacyjnym, oświatowym, firmowym, sportowym i turystycznym. Upamiętniają one bohatera „Panoramy Racławickiej” – generała Tadeusza Kościuszkę. Utrwalił się on w świadomości narodu jako pierwszy w dziejach przywódca powstania, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odzyskania niepodległości.
W ikonografii kościuszkowskiej falerystyka jest znaczącym działem, prezentującym tradycje upamiętniania osoby i działalności Tadeusza Kościuszki.

 

Ekslibrisy kościuszkowskie

Prezentacja ekslibrisów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce nagrodzonych w organizowanych corocznie przez Panoramę Racławicką Międzynarodowych Konkursach na ekslibris kościuszkowski.

Muzeum Narodowe a Panorama Racławicka

Panorama Racławicka jest filią muzeum narodowego we Wrocławiu. To dobra wiadomość dla odwiedzających to miejsce gości. Kupując bilet do jednego z oddziałów muzeum narodowego mamy możliwość zwiedzenia pozostałych w cenie biletu. Taka atrakcja jest możliwa przez dwa dni od zakupu biletu. Osoby które stały się szczęśliwymi posiadaczami biletów do Panoramy Racławickiej mają możliwość odwiedzenia również:

Ceny Biletów

Kolejki do kas biletowych zawsze są w tym miejscu długie, szczególnie w weekendowe popołudnia. Chcąc odwiedzić Panoramę Racławicką szczególnie w tym czasie dobrze jest mieć kupiony wcześniej bilet. Można to zrobić online, i uniknąć czekania w kolejkach.

Nie trać czasu na czekanie w kolejkach!

Panorama Racławicka a Covid-19

Pomimo epidemii covid-19 muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu normalnie funkcjonuje i przyjmuje odwiedzających gości. Muzeum wprowadziło jednak kilka zasad, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo odwiedzającym je osobom. Szczegółowe wytyczne okreslone są w rególaminie muzeum, a najwazniejsze z nich podajemy poniżej:

  • Noś maseczkę ochronną
  • Zdezynfekuj ręce po wejściu
  • Płać Kartą
  • Zachowaj odległość 2m
  • Nie korzystaj z windy
  • Mierzymy temperaturę  przy wejściu
  • Dezynfekcja klamek
  • Szatnia jest niedostępna
Więcej informacji o zwiedzaniu w Regulaminie

Sklep i Suveniry

W holu muzeum znajduje się sklep z pamiątkami. Można tam kupić różnego rodzaju publikacje historyczne.

Przejdź do sklepu internetowego Muzeum Narodowego

One Comment

  1. Marek

    Bardzo przydatny artykuł zachęcił mnie do odwiedzenia obiektu

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?