+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Osiedle WUWA we Wrocławiu

Osiedle WUWA zdecydowanie nie jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną Wrocławia. Można nawet się pokusić o stwierdzenie, że jest zwykle pomijane przez przyjezdnych, a przez mieszkańców często nie znana.

Spróbujemy więc przybliżyć Ci nieco to miejsce, i kto wie, może znajdzie się ono w planie podróży do Wrocławia.

wuwa

WUWA powstała jako wystawa budowlana, która odbyła się w 1929 roku we Wrocławiu. Została zorganizowana przez śląski komitet Deutsche Werkbund w pobliżu parku Scheitnigera (obecnie ulice Tramwajowa, Dembowskiego, Mikołaja Kopernika i Zielonego Dębu). Inspiracją do organizacji takiego przedsięwzięcia było wcześniej wybudowane osiedle Weissenhof  w Stuttgarcie. A skąd w ogóle taki pomysł?

Prekursor Osiedla Wuwa

Osiedle Weissenhof powstało w 1927 roku w ramach wystawy budowlanej Die Wohnung (Mieszkanie), zorganizowanej przez Deutscher Werkbund i sfinansowanej przez miasto Stuttgart. Był to międzynarodowy pokaz dążenia nowoczesnej architektury do zapewnienia tanich, prostych, wydajnych i dobrych jakościowo mieszkań. Podczas wystawy trzydzieści trzy budynki można było oglądać z zewnątrz i zwiedzać wewnątrz. Po zakończeniu wystawy zostały one wynajęte przez miasto.
Pod kierownictwem artystycznym Ludwiga Miesa van der Rohe siedemnastu międzynarodowych architektów zaprezentowało trzydzieści trzy innowacyjne i przyszłościowe projekty nowoczesnych, zdrowych, niedrogich i funkcjonalnych mieszkań. Wśród uczestników byli tacy wielcy architekci, jak Walter Gropius, Hans Scharoun i Le Corbusier.

Oprócz domów modelowych w posiadłości Weissenhof, w trzech dodatkowych miejscach zorganizowano wystawy na temat nowoczesnego budownictwa na świecie, projektowania wnętrz oraz materiałów i konstrukcji budowlanych. Wystawę, która trwała cztery miesiące i została zauważona na całym świecie, odwiedziło pięćset tysięcy zwiedzających. 

Powstanie tego osiedla zaowocowało w budowie podobnych osiedli również w innych miastach:

  • Brnie – 1928 r.
  • Wrocławiu – 1929 r.
  • Zurichu – 1931 r.
  • Wiedniu – 1932 r.
  • Pradze – 1932 r.

W przeciwieństwie do wystawy w Stuttgarcie, we Wrocławiu działali zarówno architekci modernistyczni, jak i bardziej konwencjonalni. Wbrew życzeniu inicjatora, Heinricha Lauterbacha, budynki we Wrocławiu tworzyli wyłącznie architekci z regionu, głównie członkowie Werkbundu (niemieckiej organizacji architektów i inżynierów). 

Ekspozycja obejmowała 32 budynki mieszkalne (pierwotnie planowano 37 domów): domy jednorodzinne wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, różne typy budynków mieszkalnych, a także modele 1:1 biurowca i osiedla rolniczego, które zostały później rozebrane. Adolf Rading zaprojektował siedmiokondygnacyjny wieżowiec, który z powodu zastrzeżeń urzędu budowlanego został zrealizowany tylko na czterech kondygnacjach. Główny nacisk położono na prostą, ale nie banalną formę architektoniczną i funkcjonalność.

Wszystkie budynki wystawy zostały zbudowane w ekspresowym tempie zaledwie trzech miesięcy.

Szczególnie interesujący jest dom jednorodzinny Hansa Scharouna, zaprojektowany jako dom z jedną kuchnią, który jest jednym z pierwszych na świecie budynków mieszkalnych z dzieloną kuchnią

Osiedle obecnie

Obecnie większość budynków jest własnością prywatną i jest zamieszkiwana przez osoby prywatne. Do niedawna w jednym z budynków mieścił się już zlikwidowany akademik. Największą atrakcją obecnie jest punkt informacyjny w którym mieści się również kawiarnia. Warto więc przespacerować się po tym wyjątkowym miejscu, zwłaszcza jeżeli interesujesz się architekturą.

wuwa

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?