+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki

Krótko o historii NFM

Narodowe Forum Muzyki (NFM) im. Witolda Lutosławskiego to obiekt muzyczny znajdujący się na placu Wolności (dawniej Forum Królewskim ze względu na leżący obok Pałac Królewski) w centrum miasta. Budowę Forum ukończono i zostało oddane do użytku w 2015 roku. Mieści dużą salę koncertową na 1804 miejsc oraz trzy sale kameralne (od 250-450 miejsc) i jest siedzibą wielu znaczących zespołów i festiwali odbywających się we Wrocławiu. Znajdziemy w nim również przestrzeń wystawienniczą w której w oczekiwaniu na koncert będziemy mogli podziwiać dzieła sztuki

Postmodernistyczny budynek został zaprojektowany przez pracownię APA Kuryłowicz & Associates. Dzięki ich innowacyjnemu i odważnemu projektowi jest to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów muzycznych w Polsce. Motywacją, aby we Wrocławiu konkretnie w tym czasie zastąpić ówczesną filharmonię wrocławską bardziej nowoczesną i większą budowlą był fakt, że w 2016 roku Wrocław został wybrany na Europejską Stolicę Kultury.

Budynek Forum

Gmach główny posiada powierzchnię całkowitą aż 48,5 tys m2, z czego w użytku znajduje się 35,3 tys. m², które rozłożone są pomiędzy 6 piętrami naziemnymi oraz 3 podziemnymi.
Ze względu na przeznaczenie budynku, bardzo ważną kwestią w planowaniu budynku była jego akustyka. Rozwiązania zastosowane w salach zostały zaprojektowane i zrealizowane przez firmę z Nowego Jorku – Artec Consultants Inc. Dzięki tej współpracy powstały sale koncertowe, całkowicie odizolowane akustycznie zarówno od dźwięków z zewnętrz budynku jak i od pozostałych sal.

Teoretycznie pozwala to więc na prowadzenie koncertów w dwóch salach jednocześnie lub bezstresowe przygotowywanie się muzyków do zbliżającego się koncertu. Dzięki standardom akustycznym w salach Forum osiągnięto najniższy z możliwych poziom hałasu o kryterium N1. Co ciekawe główna sala koncertowa posiada możliwość dostosowania akustyki w zależności od planowanego koncertu, dzięki specjalnym komorom akustycznym oraz podwieszanym sufitom. Oprócz tego sala została wyposażona w nowoczesny sprzęt mający uświetniać koncerty, dzięki profesjonalnemu oświetleniu, nagłośnieniu czy projekcji oraz uwiecznić te wyjątkowe widowiska realizując nagrania wysokiej jakości.

Czy Narodowe Forum Muzyki ma duszę?

Nie myśl jednak, że NFM to tylko sam budynek goszczący artystów. Wręcz przeciwnie – jest prężnie działającą instytucją kulturalną która powstała w 2014 roku z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jest współtworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław, oraz Województwo dolnośląskie. Ważną osobą w murach NFM jest Andrzej Kosendiak, który był jednym z inicjatorów utworzenia, a obecnie jego dyrektorem. W swoich działaniach instytucja ta posiada zarówno programy propagujące muzykę np. pośród dzieci przedszkolnych i szkolnych, jak i mieszkańców Wrocławia oraz osób odwiedzających miasto. Samo NFM prowadzi aż 12 zespołów oraz jest organizatorem 6 cyklicznych festiwali muzycznych.

Zespoły i Festiwale

Zespoły NFM

 1. Chór Chłopięcy,
 2. Chór,
 3. LutosAir Quintet,
 4. Lutosławski Quartet,
 5. NFM Ensemble,
 6. NFM Filharmonia Wrocławska,
 7. NFM Orkiestra Leopoldinum,
 8. NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum,
 9. Polish Cello Quartet,
 10. West Side Sinfonietta
 11. Wrocław Baroque Ensemble,
 12. Wrocławska Orkiestra Barokowa,
 13. Oraz jeden zespół współpracujący – Artrio

Festiwale organizowane przez NFM:

 1. Akademia Beethovenowska
 2. Forum Musicum,
 3. Jazztopad Festival,
 4. Leo Festiwal,
 5. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego,
 6. Musica Electronica Nova,
 7. Musica Polonica Nova,

Proces zakupu biletów przez stronę internetową jest bardzo prosty! Po wyborze interesującego Cię koncertu, wybierz sekcję, w której chcesz usiąść. Następnie istnieją trzy rodzaje biletów normalny, ulgowy oraz dla młodych muzyków, czyli osób uczęszczających do szkół i uniwersytetów muzycznych. Ostatnim krokiem będzie opłacenie biletu i szykowanie się na dawkę ulubionej muzyki.

Upewnij się jednak czy możesz skorzystać z ulgowego biletu, jest on przeznaczony dla:

 

 • emerytów i rencistów,
 • młodzieży szkolnej
 • studentów do 26 roku życia,
 • doktorantów,
 • członków ZKP,
 • członków stowarzyszeń muzycznych,
 • nauczycieli szkół i akademii muzycznych,
 • posiadaczy odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
 • posiadaczy karty Euro 26,
 • osoby z niepełnosprawnością wraz z osobą towarzyszącą

Wirtualny Spacer

Dla wszystkich którzy planują odwiedzić Forum Muzyki, ale już teraz chcą wiedzieć czego oczekiwać po tym nowoczesnym wnętrzu, lub tym którzy nie mają możliwości obecnie podróżować do Wrocławia, polecamy Wirtualny spacer po wnętrzu budynku, który znajdziecie pod tym linkiem.

Muzyka w sieci

Warto również odwiedzić profile w serwisach multimedialnych Narodowego Forum Muzyki na:

gdzie można odsłuchać niektóre utwory w wykonaniu zespołów Forum.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?