+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Jarmark Wrocław

Jarmark Wrocław

Jedną z największych atrakcji we Wrocławiu są jarmarki. Odbywają się kilka razy w ciągu roku i trwają po kilka tygodni. Do grona najbardziej znanych jarmarków we Wrocławiu należą jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywa się co roku w grudniu, oraz jarmark Świętojański w czerwcu. Jeśli wybieracie się do stolicy dolnego śląska w tych miesiącach, koniecznie musicie odwiedzić Jarmark i poczuć jego klimat.

Jarmark Wrocław czy sie odbędzie?

Wielu z Was pewnie zastanawia się nad losami jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Jest to na tyle burzliwy temat, ze w 2020 roku obostrzenia związane z pandemia covid-19 zmieniały się jak w kalejdoskopie. A w końcu, kilka tygodni przed smym wydarzeniem jarmark został odwołany. Czy takie same losy spotkają zblizajacy sie jarmark świetojański? To pytanie na które odpowiedź może zmienić sie z dnia na dzień. Bieżące informacje można znaleźc na stronie internetowej właściwego ministerstwa.

Turyści odwiedzający stolicę dolnego śląska nie mogą obejść się bez zobaczenia jarmarku. Wydarzenie to urosło do rangi jednej z największych atrakcji miasta. Chętnie biorą w nim udział za równo mieszkańcy jak i turyści odwiedzający Wrocław.

Na Jarmarku można spędzić cały dzień, dlatego dobrze zarezerwować noclegi w centrum. 

Czy Jarmark Wrocław się odbędzie
Jarmark-Wroclaw

Tradycja jarmarków przywędrowała do Wrocławia z Bawarii, gdzie odbywały się one od stuleci. Niektóre źródła podają, że tradycję jarmarków bożonarodzeniowych zapoczątkowało święta austriackiego cesarza Alberta, który ogłosił tzw. Weihnachtsmarkt, czyli dzień handlowy przed bożym narodzeniem. Podobno święto to obchodzono już w XIII w.

Wrocławskie jarmarki należą do najlepszych w europie

Chociaż jarmarki w europie są bardzo powszechne, a w samych Niemczech odbywają się w ponad 100 miastach. Niewiele z nich cieszy się taką popularnością jak ten organizowany we Wrocławiu

Według rankingu kilku uznanych wydawnictw, takich jak Amerykański „The Huffington Post” i niemiecki dziennik „Die Welt” Wrocławski Jarmark został uznany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Tym samym jest porównywany do wydarzeń takich jak organizowany od 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji, słynny jarmark we Frankfurcie czy w Norymberdze. Chociaż Wrocławski Jarmark nie ma tak długiej historii, przyciąga rzesze odwiedzających.

W rankingu niemieckiego dziennika „Die Welt” Wrocławski jarmark znalazł się w gronie 5 najlepszych jarmarków w Europie . Doceniając w ten sposób połączenie oryginalnej formuły z miejscowymi zwyczajami i tradycjami. To bardzo prestiżowe wyróżnienie dla Wrocławia.

Co można zobaczyć na jarmarku?

Pierwotną funkcją jarmarków było stworzenie warunków do handlu dla mieszkańców miasta, dzisiaj pomimo, że nie brakuje straganów z lokalnymi produktami, ozdobami, czy pamiątkami związanymi z miastem, największą atrakcją tego wydarzenia jest klimat jaki powstaje podczas jego organizacji. Najwięcej osób odwiedzających jarmark, chce po prostu poczuć tą atmosferę, obejrzeć piękne ozdoby, spróbować kilku przysmaków i cieszyć się chwila. Jest to ciekawa forma spaceru.

Jarmark-Wroclaw

Czego najlepiej spróbować? A czego warto uniknąć?

Pieczone kasztany, naleśniki czy Kürtöskalács, to tylko niektóre z przysmaków dostępnych na jarmarku. Czasami naprawdę trudno ich sobie odmówić. Spacerując po jarmarku można też spotkać przysmaki kuchni staropolskiej takie jak bigos z kotła czy pajda chleba ze smalcem. Jednak przed kupieniem takiego posiłku dobrze się zastanowić, czy w restauracji za rogiem nie dostaniemy lepszego posiłku w podobnej cenie. Pewnie dostaniemy, ale kto mógłby odwiedzić jarmark i nie spróbować tych wszystkich przysmaków…

Wyjątkowa atrakcja Wrocławskiego jarmarku jest grzane wino sprzedawane co roku w innym specjalnie zaprojektowanym na tą okazję kubku. Nie brakuje pasjonatów, którzy przychodzą na jarmark tylko po to, żeby zdobyć kolejny kubek do swojej kolekcji.

Rynek-Wroclaw

Smaczki Wrocławia...

Wrocławski jarmark dzięki niektórym skrajnościom stał się również tematem żartów w pop-kulturze. Jedną z przyczyn była związana z serwowanymi daniami z grilla na jednym ze stoisk.  Zwiedzający, którzy dali się skusić zapachem grillowanych przysmaków musieli zapłacić kilkaset złotych za niewielki posiłek. Naszym gościom polecamy odwiedzić luksusową restaurację ze stekami, gdzie za niższą cenę możemy dostać dużo lepsze dania z grilla.

Jarmarki a mieszkańcy Wrocławia

Opinie mieszkańców Wrocławia na temat jarmarków są podzielone, jedni są zagorzałymi fanami, inni patrzą na jarmarki niezbyt przychylnym okiem. Wydarzenia tego typu zawsze generują dużo hałasu, który jest uciążliwy dla osób mieszkających w kamienicach wokół rynku. (Nie ma już zbyt wiele takich osób) Jarmarki odbywają się w ścisłym centrum miasta, pomimo, że jest to obszar wyłączony z ruchu ulicznego. Przedostanie się na drugą stronę miasta jest utrudnione, ze względu na tłumy odwiedzających je osób. Jednak od kilku lat władze miasta ograniczają ilość dostępnych stanowisk, a także wyznaczają zasady, rozkładu stanowisk, tak by nie blokowały ruchu. Większość wrocławian decyduje się odwiedzić jarmark przynajmniej raz w roku.

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?