+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Hydropolis we Wrocławiu cz.1

Hydropolis to i multimedialny ośrodek wiedzy w którym można w łatwy sposób poznać tajniki obiegu wody w przyrodzie. Wrocław to idealne miejsce do budowy takiego kompleksu. przez miasto przepływa aż 5 rzek, sieć mostów i kanałów gęsto przecina Wrocławskie ulice.  Można podziwiać również zalety podwodnego życia, poznać historię pierwszych wypraw na dno oceanu. W centrum multimedialnym można poznać tajniki funkcjonujących w organizmie człowieka procesów z użyciem wody. Hydropolis łączy w sobie zarówno walory edukacyjne jak i rozrywkowe, w formie przestępnej wystawy.

Hydropolis mieści się w starym budynku miejskich wodociągów przekształconym w interaktywne muzeum. Komunikacją Miejską można podjechać na plac Wróblewskiego, a następnie spacerem dojść do obiektu. Ciekawym i coraz bardziej popularnym we Wrocławiu środkiem transportu stają się hulajnogi elektryczne, chociaż nie ma większych problemów z zaparkowaniem w okolicy.

Hydropolis jest otwarte codziennie w następujących godzinach;

Poniedziałek- Piątek 9:00-18:00

Sobota- Niedziela 10:00 – 20:00

Ostatni zwiedzający wpuszczani są godzinę przed zamknięciem

hydropolis wroclaw

Zwiedzenie tego miejsca zajmuje ok.  2 godzin, dlatego warto tego dnia zaplanować również inne atrakcje takie jak zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Panoramy Racławickiej, czy nawet spacer po rynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem dla gości, dzięki któremu poznacie ciekawostki o najważniejszych miejscach we Wrocławiu

Bilety do Hydropolis można kupić w kasie bez większych problemów lub tutaj.

Jeżeli jednak planujemy również zwiedzanie ZOO lub kąpiel w Aquaparku warto pomyśleć o zakupie łączonego biletu, który jest tańszy. Bilety tego typu są dostępne wyłącznie w wersji rodzinnej i można je kupić tylko w kasie stacjonarnej.

Normalny 

– 45zł/os. oraz 47 zł/os. w święta, weekendy oraz dni specjalne 

Ulgowy 

– 36 zł/os. oraz 38 zł/os. w święta, weekendy oraz dni specjalne 
Rodzinny 

– 130 zł/rodzina oraz w święta, weekendy oraz dni specjalne 
 (2 dorosłych + maksymalnie 2 dzieci)

 Rodzinny do Hydropolis Wrocław i Zoo 

– 330 zł/rodzina

 Bilet rodzinny do Hydropolis Wrocław i Aquaparku

– 270 zł/rodzina

Drukarka wodna - Hydropolis Wrocław

Muzeum-we-wrocławiu

Już przed samym wejściem do Hydropolis możemy podziwiać jego multimedialny charakter. Fasada budynku tworzy multimedialna drukarka wodna o zaskakującej długości bo aż 46,5 m. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możemy podziwiać przez kilka sekund nadrukowane na wodzie najróżniejsze napisy i wzory. 

Ekspozycja podzielona jest na 7 stref tematycznych, każda z nich porusza inne tematy związane z wykorzystaniem wody. Do stworzenia multimedialnej ekspozycji zastosowano aż 64 urządzenia. Pierwszą z tych sal jest „planeta Wody” Ekspozycje przedstawiają najróżniejsze ciekawostki związane z wodą.  Poniżej opisujemy najciekawsze sale.

 

Planeta Wody - Hydropolis Wrocław

Odwiedzając pierwszą salę o nazwie „Planeta Wody” możemy poznać teorie dotyczące pochodzenia wody we Wszechświecie, powstania naszej planety oraz innych planet na których występuje woda o odmiennej do naszej strukturze. Sala w której zaprezentowana jest ta wystawa, zawiera wiele zainstalowanych ekranów multimedialnych dzięki którym można doczytać ciekawstki związane z powstaniem wody we Wszechświecie.

Badanie głębin Oceanu - Hydropolis Wrocław

hydropolis-bilety

Wchodząc do tej sali na pewno naszą uwagę przyciągnie kapsuła Batyskafu Trieste, z 1960 r. Był to pierwszy statek podwodny, którym dwóch odkrywców zanurkowało na w najgłębszej otchłani naszej planety, czyli w rowie Mariańskim. rów mariański jest najgłębszym rowem tektonicznym na naszej planecie, ma głębokość prawie 11 tys. metrów pod poziomem morza. Rów Mariański znajduje się w południowo- zachodniej części oceanu spokojnego. Powstał w wyniku oddzielenia się od siebie dwóch płyt tektonicznych: Pacyficznej i Filipińskiej. jednym z dwóch pasażerów Batyskafu był Don Walsh, amerykański badacz, oceanograf i oficer. Walsh kilka lat temu odwiedził Hydropolis i ponownie zajął miejsce w Batyskafie. Bohater tej ekspedycji otrzymał tytuł honorowego ambasadora wiedzy o wodzie.

Mieszkańcy wód - Hydropolis Wrocław

W sąsiednim pomieszczeniu prezentowane są zwierzęta zamieszkujące morza i oceany. Różnorodność gatunków zwierząt przeciwstawionych na wystawie wprawia zwiedzających w zachwyt. Można tam spotkać zarówno kilkumetrowe rekiny, ogromne ławice ryb, jak i drobnoustroje.

Jedno z pomieszczeń wystawowych mieści w sobie najróżniejsze modele statków, od początków żeglugi po współczesne statki kontenerowe. Oglądając tą wystawę można podziwiać jak na przestrzeni lat rozwijała się historia żeglugi. Wystawa zawiera również eksponaty przedstawiające historię inżynierii wodnej, takie jak śluzy, pompy wodne, maszyny parowe, a nawet śrubę wodną Archimedesa. Człowiek j

Strefa Relaksu - Hydropolis Wrocław

hydropolis wroclaw

Jedną z tych atrakcji jest strefa relaksu, jest to miejsce gdzie możemy zrobić sobie krótka przerwę podczas zwiedzania i odprężyć się słuchając odgłosów szumu fal na specjalnie przygotowanym leżaku. Ciekawostka jest dekoracja ścian w tym pomieszczeniu. Aranżacja została stworzona z kompozycji porostów (czyli organizmów które są połączeniem glonu i protistu). Aranżacja ma symbolizować lasy puszczy amazońskiej, które nazywane są płucami planety i funkcjonują dzięki dynamicznemu obiegowi wody w przyrodzie.

Inne Wystawy - Hydropolis Wrocław

W Hydropolis mieści się wiele innych ciekawych wystaw poświęconych tematyką roli wody w kształtowaniu egzotycznych kultur i religii, mn. Starożytnego Egiptu. Można również podziwiać wystawy związane z rolą wody w organizmie człowieka i zachodzących w nim procesów z ich udziałem. Ciekawym zagadnieniem, o którym możemy się dowiedzieć czytając tablice multimedialne jest zjawisko bioluminescencji oraz formy życia zamieszkujące ekosystemy hydrotermalne. W których temperatura dochodzi nawet do 400 stopni Celsjusza.

Od XIX w. miejskie wodociągi pobierają wodę w okolicach ul. Na Grobli. Początkowo wodę pitna pobierano bezpośrednio z rzeki, następnie była przepuszczana przez filtry z węgla i piasku. Jednak na początku XX w. okazało się to nieskutecznym rozwiązaniem. Pobierana woda rzeczna miała zbyt wysokie stężenie związków żelaza i chloru. Obecne filtry były eksploatowane do granic możliwości, a mimo wszystko miasto wciąż cierpiała na niedobór wody. Reasumując konieczne było rozbudowanie systemu oczyszczalni. Zdecydowano się na budowę kolejnych budynków oczyszczalni wody. Zrezygnowano wtedy z ujęcia rzecznego i stworzono nowy system ujęcia wód gruntowych. Zbiornik funkcjonował nieprzerwanie do 1945 r, kiedy na dach głównego ze zbiorników spadła radziecka bomba.Tuż po zakończeniu działań wojennych, zbiorniki zostały odbudowane i ponownie dostarczały wodę dla miasta.

Kolejnym przełomowym w dziejach oczyszczalni elementem był 2002 rok, kiedy podjęto prace remontowe. Wtedy po odnowieniu budynków najstarszy z nich został wpisany do rejestru zabytków i podjęto decyzję o stworzeniu interaktywnego muzeum pod zarządem miejskich wodociągów. Muzeum funkcjonuje od 2014r. i ciągle się rozwija. Jest jedną z największych atrakcji Wrocławia.

 

Audioprzewodnik

Dla lepszego wrażenia podczas zwiedzania, polecamy pobrać audioprzewodnik, który opowie nam ciekawostki podczas oglądania wystaw.

Zapraszamy również na nasze media społecznościowe!

One Comment

  1. Michał

    Świetne miejsce, dowiedziałem się o nim z artykułu, pewnie bez tego bym się tam nie wybrał

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?