Czy Browar może być atrakcją turystyczną?
Browary istnieją w Europie od kilku wieków, jednak dopiero stosunkowo niedawno ich działalność rozszerzyła się również o sektor turystyczny. Turystyka związana z piwem rzemieślniczym odnosi się do turystyki, w której główną motywacją podróży jest odwiedzenie browaru, festiwalu piwnego, aktywności związanej z piwem lub innego wydarzenia, które pozwala uczestnikom doświadczyć wszystkich aspektów procesu produkcji, konsumpcji i zakupu piwa rzemieślniczego.
Branża turystyki piwnej rozwinęła się z większej kategorii turystyki kulinarnej i turystyki związanej z napojami, w której ludzie zaczęli planować podróże oparte na degustacji jedzenia i napojów z różnych obszarów geograficznych.
Teoria stojąca za turystyką piwną zakłada, że ludzie chcą czuć się bardziej związani z piwem, które piją. Od dawna ludzie podróżują, by poznawać nowe kultury, geografie, a nawet kuchnie. Rozwój enoturystyki – turystyki związanej z konsumpcją i produkcją wina – od dawna cieszy się powodzeniem w branży napojów. Turyści z całego świata przyjeżdżają do takich miejsc, jak Północna Kalifornia czy Toskania, by skosztować wina z danego regionu. Turystyka piwna odnotowała wzrost w ostatnich latach ze względu na rosnącą popularność piwa rzemieślniczego i coraz częstsze występowanie mikrobrowarów.
Neolokalizm, ruch kulturowy skoncentrowany na zachowaniu tożsamości społeczności i pielęgnowaniu cech, które czynią ją kulturowo wyjątkową przyczynia się do wzrostu popularności mikrobrowarów. Ludzie pragną kupować i konsumować rzeczy, które są związane z ich miejscem zamieszkania, lub pobytu.
Jak wygląda zwiedzanie browaru
Podczas zwiedzania browaru zwiedzający są oprowadzani po jego obiektach przez przewodnika lub producenta piwa. Zwiedzający poznają różne procesy zachodzące w browarze, od puszkowania i rozlewania piwa po fermentację. Przewodnicy często wyjaśniają historię browaru, kładąc nacisk na pewne aspekty jego powstania, a wycieczki mogą obejmować darmową degustację zarówno piwa jak i przekąsek w których produkcji wykorzystywane jest piwo. Taka opcja będzie interesująca również dla osób, które na co dzień nie są amatorami takich trunków, gdyż być może jedno z prezentowanych rodzajów przypadnie im do gustu, a zwykle degustacja ogranicza się do małych ilości.
Browary we Wrocławiu
Na odwiedzających Wrocław czeka całkiem spora ilość browarów, jednak nie wszystkie oferują element oprowadzenia po browarze i wyjaśnienia poszczególnych etapów produkcji. Poniżej możesz znaleźć listę browarów warzących piwo we Wrocławiu oraz trzy różne propozycje ze szczegółami oferty więc w zależności od potrzeb możesz wybrać coś dla siebie.
- Browar Złoty Pies
- Browar Spiż
- Browar Prost
- Warsztat Piwowarski
- Browar Profesja
- Browar Stu Mostów
Browar Prost
Jest to zdecydowanie bardzo polecane miejsce z perspektywy piwnej turystyki, gdyż oferuje możliwość zwiedzania browaru razem z objaśnieniem całego procesu produkcji oraz degustacją. Warto taką wizytę zarezerwować, aby upewnić się, że będzie jeszcze wolne miejsce, pod numerem tel. 71 3210747
Adres: Paprotna 4, 51-117 Wrocław
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – czwartek: 12:00 – 20:00
- piątek – sobota: 12:00 do 22:00
- niedziela: 12:00 do 20:00
Browar Stu mostów
Jest to drugi z browarów w którym można poszerzyć swoją wiedzę na temat produkcji piwa oraz rodzajów tego trunku. Wycieczki z oprowadzaniem odbywają się w soboty o godzinach: 14.00 i 15:30, a w niedziele w godzinach: 15:00 i 16:30. Koszt takiej wycieczki wynosi 35 zł, wraz z degustacją po zakończeniu zwiedzania.
Czas trwania zwiedzania to 1 godzina, a degustacja 20 min.
Adres: Jana Długosza 2, 51-162 Wrocław
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – piątek – 16:00-00:00
- sobota – 14:00 – 00:00
- niedziela – 14:00 – 22:00
Browar Spiż
Co prawda w Spiżu nie ma możliwości odbycia wycieczki to czeka na nas bardzo ciekawy wystrój. Zaraz obok stolików znajdują się miedziane kadzie do warzenia piwa, a na jednej ze ścian znajduje się malowidło ścienne objaśniające proces produkcji piwa. Na dodatek cała restauracja z browarem znajduje się w piwnicy co dodaje miejscu oryginalnego uroku.
Zachęcająca jest również lokalizacja, gdyż Spiż znajduje się w samym rynku tuż obok Ratusza, więc nie ma potrzeby planowania dojazdu do miejsca, gdyż można przy okazji wybrać się na degustację również takich ciekawych smaków jak piwo karmelowe czy bananowe
Adres: Rynek Ratusz 2, 50-106 Wrocław
Godziny:
codziennie – 12:00–00:00
Add comment / Dodaj komentarz