+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego

Krótko o historii Auli Leopoldina

Aula Leopoldina została zbudowana w latach 1728-1732 na cześć założyciela Uniwersytetu Wrocławskiego, cesarza rzymsko-niemieckiego Leopolda I z dynastii Habsburgów. Budowę zlecił jego syn, cesarz Karol VI, który podobnie jak ojciec był królem Czech, a więc władcą Śląska. Jest to największa sala barokowa w Polsce i jedna z największych w Europie.

Autorem projektu hali jest Christoph Tausch. Dekoracje stiukowe zostały wykonane przez rzeźbiarza Franza Josepha Mangoldta, a malowidła sufitowe przez Johanna Christopha Handke. Za drewniane rzeźby odpowiedzialny był Krzysztof Hollandt.

Aula Leopoldina nie doznała uszkodzeń w czasie II wojny światowej, jednak ze względu na to, że nie była wykorzystywana w latach powojennych wymagała gruntownego remontu pod koniec lat 90, a znaczną część środków na ten cel przeznaczyły niemieckie fundacje. W dniu 17 listopada 2001 r. Aula Leopoldina została oficjalnie otwarta koncertem klasycznym w wykonaniu polsko-niemieckiej Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej.

uniwersytety wrocławskie

Architektura miejsca

Sala, zbudowana na planie trapezu ze względu na niewielką wysokość kondygnacji, jest podzielona na podium od strony zachodniej, audytorium oraz galerię muzyczną znajdującą się bezpośrednio nad wejściem. Projekt rzeźbiarski w obszarze podium wychwala zasługi cesarzy dla uniwersytetu. Jako patron nauki i sztuki Leopold I jest otoczony w centrum przez „pracowitość” (industria) i „roztropność” (consilio), a „głupota” i „niezgoda” zanurzają się w głębi. Po bokach ścian zewnętrznych stoją posągi Józefa I, następcy Leopolda jako patrona uniwersytetu, oraz Karola VI, który chciał upamiętnić w tej sali siebie i swoich dwóch habsburskich poprzedników.

Malowidła nad centralną częścią sali przedstawiają gloryfikację Bożej mądrości, źródła wiedzy dla wszystkich, oraz personifikacje ówczesnej nauki i sztuki. Mniejsze rzeźby umieszczone we wnękach okiennych przedstawiają wybitnych naukowców i artystów, a także dostojników kościelnych i świeckich.

Aula Leopoldina

Na ścianach wisi szesnaście portretów jezuickiego Zakonu Zasłużonych, który początkowo walnie przyczynił się do budowy i funkcjonowania uniwersytetu. Osiem z tych portretów zostało skradzionych w 1997 r., tylko jeden udało się odzyskać. Pozostałe siedem portretów zastąpiono kopiami.

Na uwagę zasługuje wejście do sali, bogato zdobione rzeźbami. W przestrzeni dla muzyków nad wejściem znajdują się współczesne freski, w tym alegoria Silesii (Śląska) siedzącej na tronie, otoczonej Viadrusem (Odrą) i Wratislavem (Wrocławiem). 

Aula Leopoldina obecnie

Obecnie Aula jest zarówno częścią Muzeum Uniwersyteckiego, jak i miejscem, w którym odbywają się oficjalne uroczystości uniwersyteckie, takie jak immatrykulacja studentów. Ze względu na doskonałą akustykę Aula Leopoldina gości wiele kameralnych koncertów. Aulę można odwiedzić właśnie podczas jednego z takich wydarzeń, lub płacąc za wstęp do Muzeum Uniwersyteckiego.

Cennik obejmuje 3 możliwe opcje biletowe, które różnią się ilością odwiedzanych sal. Do wyboru mamy maksymalnie cztery sale:

Wejście Bilet Ulgowy Bilet Normalny
4 sale
16 zł
20 zł
3 sale
14 zł
18 zł
2 sale
12 zł
16 zł

Godziny wstępu różnią się w zależności od miesiąca, w wysokim sezonie turystycznym wstęp możliwy jest nieco dłużej. Jak już wspomnieliśmy wcześniej warto spróbować odwiedzić Aulę podczas wybranego koncertu, aby podziwiać również walory akustyczne miejsca.

Miesiące pon - pt (środa nieczynne) sb - nd
maj - wrzesień
10:00 - 17:00
10:00 - 18:00
październik - kweicień
10:00 - 16:00
10:00 - 16:00

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?