+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Apartamenty na wynajem Ostrów Tumski

Ostrów Tumski - tam gdzie wszystko się zaczęło

Ostrów Tumski, to tu wszystko się zaczęło. Jest to najstarsza i zabytkowa część Wrocławia, z której jak wierzyć legendom wywodzi się dzisiejsza stolica dolnego śląska. Pierwsze potwierdzone zapiski odnośnie tego terenu pochodzą z roku 1000, kiedy utworzono tu biskupstwo. Wyspa na której znajduje się katedra to miejsce, w którym pierwsze ludy osiedliły się na tych terenach.  Wybór miejsca nie powinien nikogo dziwić ze względu na łatwy dostęp do rzeki, która zapewniała zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Na początku Ostrów Tumski nie był niczym, więcej jak małą drewnianą osadą licząca około 1500 mieszkańców. Kiedy jednak dostał się pod władania wnuka Bolesława Krzywoustego zaczął stawać się murowaną forteca. Okrążony został fosą wraz z murami obronnymi oraz z innymi elementami fortyfikacji. 

Apartamenty-na-wynajem

Ostrów Tumski - Historia

Przez kolejne wieku Ostrów Tumski służył głównie jako miejsce obrzędów kościelnych. Powstały tu liczne kościoły, posiadłości kanoników, rezydencje biskupów oraz innych znaczących władz kościelnych. Przez cały ten okres Ostrów pozostawał wyspą do której można było dotrzeć tylko za pomocą mostów, jednak w 1824 roku stał się on częścią stałego lądu. Zasypano wówczas jedną z odnóg płynącej tu Odry co pozwoliło na przyłączenie go i zakończenie ery Ostrowa jako wyspy.

Ciekawostka!

Przed przekształceniem Ostrowa w część stałego lądu swoją posiadłość posiadał tam kanonik Jan Baptyst Bastiani, który gościł w swoich progach między innymi słynnego włoskiego kochanka – Casanovę!

Historia Wrocławskiego rynku - Ostrów Tumski

waga-wroclaw

Pierwsze doniesienia odnośnie rynku głównego we Wrocławiu sięgają XIII wieku. Na początku oczywiście było to miejsce handlu, a w okolicznych uliczkach zakłady mieli różnego pokroju rzemieślnicy. Po ich działalności pozostał ślad do dzisiaj w postaci nazw ulic. Na przykład możemy przechadzać się po Szewskiej, gdzie wieki temu pracowali najwybitniejsi szewcy bądź po Białoskórniczej, Jatki gdzie można było zakupić mięso i podroby prosto od rzeźnika. Po około stu latach i ciągłym zmianom architektonicznym, rozwojowi rynek we Wrocławiu przybrał formę, którą widać po dziś dzień. Ma kształt prostokąta i zajmuje powierzchnię 3,8ha. Układ kamienic, rozkład uliczech został praktycznie nietknięty, co pozwala turystom przenieść się w czasie do XIV wiecznego Wrocławia.

Niestety rynek posiada też swoją mroczną historię. To tu przez lata dokonywane były kary cielesne. Po tych kostkach brukowych lała się krew po przeprowadzonej chłoście, pozbawianiu skazanych kończyn bądź egzekucji poprzez ścięcie lub zawiśnięcie. W miejscu tych tortur postawiony został w latach 80-tych pręgierz, pod którym dziś spotykają się młodzi ludzie, a gdzie w połowie XVIII wieku odbyła się jeszcze ostatnia publiczna egzekucja. Obecnie jednak rynek to tętniące życiem serce miasta, gdzie znajdują się najlepsze restauracje, liczne puby oraz świetnie zachowane kamienice i zabytki.

Ostrów Tumski

BatogoSpot Tumski - Ostrów Tumski

Kiedy poczują się już państwo wyjątkowo zaintrygowani historią Wrocławia, miejsc gdzie narodziło się największe miasto na dolnym śląsku to zapraszamy do odwiedzin! Nasza firma oferuje nocleg w odległości 600m od katedry Ostrów Tumski, co pozwoli na przyjemny spacer do miejsca gdzie wszystko się zaczęło. Po odwiedzeniu katedry można się udać w dalszą drogę do rynku od którego będzie już Państwa dzielić tylko niecały kilometr.

Batogospot tumski oferuje

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce o bogatej historii oraz pokaźnym zasobie zabytków i obiektów  kulturalnych. Warto przynajmniej raz w życiu je odwiedzić by przekonać się jak bardzo urokliwe jest to miejsce na ziemi! Serdecznie polecamy wybór naszych usług na czas tego pobytu. Nasz zespół pomoże i doradzi w doborze atrakcji, miejsc wartych odwiedzenia  oraz zapewni obsługę na najwyższym poziomie. W naszej ofercie jest, aż 11 różnych mieszkań typu studio z prywatną łazienką.  Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem oraz pełną gamą różnych udogodnień do zaoferowania. Gwarantujemy, że twój pobyt we Wrocławiu będzie udany!

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?