Afrykarium - atrakcja numer 1 w Europie
Największą atrakcją wrocławskiego zoo, jest afrykarium. Afrykarium powstało z połączenia dwóch słów Afryka i Akwarium. Jest to budynek który łączy w sobie najlepsze rzeczy z obu tych miejsc. Od 2012 roku jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia i Dolnego Śląska. Godnym uwagi jest fakt, że Afrykarium jest na tyle wyjątkowym miejscem, że nie ma drugiego podobnego obiektu w europie. Odwiedzając Wrocław na weekend, koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce.
Afrykarium jest jednym z obiektów ZOO we Wrocławiu, nie da się zwiedzić afrykarium nie wchodząc do ZOO. To właśnie do ZOO Wrocław należy kupić bilety, żeby odwiedzić afrykarium. Zwiedzanie tego niezwykłego obiektu trwa od 1 do 3 godzin. Jednak nie ma określonego limitu czasu jaki możemy spędzić w afrykarium. Odwiedzając to miejsce należy się dobrze przygotować, temperatura w niektórych pomieszczeniach dochodzi nawet do 40 stopni, ze względu na egzotyczne zwierzęta potrzebujące tak ciepłego środowiska do funkcjonowania. Dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody.
- Dzieci 0-3 lat - 0zł
- Seniorzy 75+ lat - 0zł
- Normalny - 55zł
- Ulgowy - 45zł
- Studencki - 45zł
- Rodzinny 2 dorosłych 3 dzieci - 170zł
W ramach akcji ZOO na ratunek ceny biletów mają doliczoną 1 zł darowizny na rzecz ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Dopłata darowizny jest dobrowolna, jednak, przy domyślnym wyborze biletu zostaje automatycznie doliczona.
Warto zauważyć, że zwiedzając ZOO Wrocław mają Państwo możliwość zakupu biletu grupowego. Bilety grupowe dostępne są dla grup minimalnie 15 osobowych w przypadku dorosłych, lub 10 osobowych w przypadku dzieci. Jesli życzą sobie Państwo aby zwiedzać Afrykarium z Przewodnikiem, który opowie o funkcjonowaniu ZOO Wrocław lub przedstawi ciekawostki z życia zwierząt, to również jest taka możliwość. Koszt takiego zwiedzania to dopłata do biletu w wysokości 5 zł/ osobę w języku Polskim lub 20 zł/osobę w języku angielskim
ZOO Wrocław oferuje odwiedzającym je gościom pakiet stałych promocji. Spędzając we Wrocławiu kilka dni można zaplanować zwiedzanie w taki sposób, żeby z nich skorzystać. Oto najciekawsze z promocji:
Rodzinny poniedziałek – w poniedziałki bilet rodzinny (2+3) dostępny jest w cenie 145 zł
Studencka środa – w środy studencki bilet dostępny jest w cenie 35 zł
Chory Czwartek – Emeryci i Renciści mają możliwość zakupu biletu ulgowego w cenie 25 zł
Autorem pomysłu stworzenia takiego unikalnego miejsca był Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Jego głównym zamysłem, było przedstawienie funkcjonujących w okolicach czarnego lądu, ekosystemów wodnych. Zaczęło się od prostego pomysłu, a efekty są wspaniałe. Jednak nie obyło się bez komplikacji podczas realizacji projektu.To jedyna tego typu atrakcja w Europie.
Jak zbudowano Afrykarium?
W 2008 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na stworzenie projektu tego wyjątkowego miejsca jakim jest afrykarium. Do konkursu zgłoszono aż 14 projektów. Była spora rywalizacja, ale ostatecznie wygrał projekt autorstwa wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Ruszyła budowa i trwała aż 4 lata. Zastosowano wiele niekonwencjonalnych rozwiązań architektonicznych. Szczególnie trudne okazało się stworzenie specjalnego systemu termoregulacji pomieszczeń. Ze względu na specjalne warunki życia niektórych gatunków. W niektórych pomieszczeniach temperatura dochodzi do 40 stopni. A niektóre gatunki zwierząt potrzebują niższych temperatur na poziomie kilkunastu stopni.
W końcu po 4 latach budowy, afrykarium zostało ukończone. W 2012 r wpuszczono pierwszych turystów, a to niezwykłe miejsce podbiło serca nie tylko wrocławian.
Co można zobaczyć?
Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych. Każda część przedstawia funkcjonowanie innego, odmiennego ekosystemu, a za razem mieszkają tam inne gatunki zwierząt. Zwiedzając afrykarium można poczuć się zupełnie jak na czarnym lądzie. Do najchętniej oglądanych wystaw należą:
- Morze Czerwone
- Afryka Wschodnia
- Kanał Mozambicki
- Wybrzeże Szkieletów
- Dżungla nad rzeką Kongo
Wystawy w Afrykarium
Każdą z tych wystaw odróżniają inne unikalne gatunki zwierząt. Można zaobserwować jak odmienne potrafią być ekosystemy na tym kontynencie. W zależności od części kontynentu, który odwiedzamy możemy podziwiać odmienne gatunki zwierząt żyjące w zupełnie odmiennych warunkach. Tak duża liczba kontrastów potrafi nam lepiej uświadomić jak bardzo różnorodna jest Afryka. A zarazem jak bardzo jest zaskakująca.
Morze Czerwone
Morze Czerwone to akwarium o pojemności ponad miliona litrów, sztucznie stworzono tam rafę koralową. Dzięki podjętym staraniom udało się stworzyć odpowiednie warunki dla zamieszkujących ciepłe wody kolorowych rybek. Można tam spotkać aż 60 odmiennych gatunków. Do najciekawszych z nich należą moreny i piranie. Podziwiając tą część wystawy można się poczuć jak podczas wakacji w Egipcie.
Afryka Wschodnia
Wystawa przedstawiająca Afrykę wschodnią zasługuje na szczególną uwagę. Można tutaj spotkać kilka niezwykłych gatunków takich jak Hipopotamy nilowe. Ogromne mrówki, czy malownicze motyle. Ciekawą atrakcją turystyczna jest kolonia golców, niezwykłych gryzoni. Warto obejrzeć również akwaria z rybami z wielkich rowów afrykańskich, czyli wysychających jezior. Niektóre gatunki ryb nie występują już w naturalnym środowisku.
Kanał Mozambicki
Kanał mozambicki, czyli 18 metrowy szklany tunel biegnący dnem basenu pozwala nam zobaczyć w naturalnym środowisku pływające żółwie, płaszczki, rekiny i inne gatunki ryb. Podziwianie morskiego świata z perspektywy dna oceanu stanowi świetną atrakcje.
Wybrzeże Szkieletów
Po spacerze dnem oceanu, warto odwiedzić wybrzeże szkieletów, czyli miejsce, gdzie na kamienistej plaży wygrzewają się foki i pingwiny. Zaglądając nieco głębiej można dostrzec kolorowe gatunki meduz, oraz straszliwe drapieżniki takie jak mureny.
Dżungla Kongo
Spacerując wybrzeżem trafiamy wprost do dżungli. Wystawa przedstawiająca dżunglę Kongo przyciąga uwagą wszystkich zwiedzających. Można tam spotkać roślinożerne ssaki nazywane syrenami. Wyglądem przypominają delfiny. Drapieżne krokodyle i liczne gatunki ptaków. Uwagę przyciąga również niewielka wystawa mięsożernych roślin.
Uniwersalizm, Egzotyka i Elegancja
Ponadto Kompleks przystosowany jest do organizacji różnych wydarzeń. Znajdują się tam;
- Sala konferencyjna na 160 osób
- salka edukacyjna, przystosowana dla organizacji wycieczek szkolnych
- Sala biznesowa na 30 osób
- Restauracja
- Sklep z pamiątkami
Zwiedzając afrykarium trzeba przygotować odpowiedni zapas czasu, można tu spędzić od 1 do 3 godzin, a przecież to tylko jedna z części Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Przyjeżdżając do Wrocławia nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu.
One Comment
Jacek
Wspaniały artykuł, planuję odwiedzić Wrocław z rodziną. Na pewno będę korzystał ze wskazówek!