+48 724 319 601
info@batogospot.pl

Afrykanarium – jedyna taka atrakcja w europie

Afrykanarium – jedyna taka atrakcja w europie

Największą atrakcją wrocławskiego zoo, jest afrykarium. Afrykarium powstało z połączenia dwóch słów Afryka i Akwarium. Jest to budynek który łączy w sobie najlepsze rzeczy z obu tych miejsc.

Autor pomysłu

Autorem pomysłu stworzenia takiego unikalnego miejsca był Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Jego głównym zamysłem, było przedstawienie funkcjonujących w okolicach czarnego lądu, ekosystemów wodnych. Zaczęło się od prostego pomysłu, a efekty są wspaniałe. To jedyna tego typu atrakcja w Europie.

Jak zbudowano Afrykarium?

W 2008 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na stworzenie projektu tego wyjątkowego miejsca jakim jest zoo wroclaw batogospotafrykarium. Do konkursu zgłoszono aż 14 projektów. Była spora rywalizacja, ale ostatecznie wygrał projekt autorstwa wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Ruszyła budowa i trwała aż 4 lata. Zastosowano wiele niekonwencjonalnych rozwiązań architektonicznych. Szczególnie trudne okazało się stworzenie specjalnego systemu termoregulacji pomieszczeń. Ze względu na specjalne warunki życia niektórych gatunków. W niektórych pomieszczeniach temperatura dochodzi do 40 stopni, w innych wynosi kilkanaście i trzeba utrzymywać stałe warunki termiczne przez cały rok.

W końcu po 4 latach budowy, afrykarium zostało ukończone. W 2012 r wpuszczono pierwszych turystów, a to niezwykłe miejsce podbiło serca nie tylko wrocławian.

Co można zobaczyć?

Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych. Każda część przedstawia funkcjonowanie innego, odmiennego ekosystemu, a za razem mieszkają tam inne gatunki zwierząt. Zwiedzając afrykarium można poczuć się  zupełnie jak na czarnym lądzie. Do najchętniej oglądanych wystaw należą:

  • Morze Czerwone;
  • Afryka Wschodnia
  • Kanał Mozambicki
  • Wybrzeże Szkieletów
  • Dżungla nad rzeką Kongo

 

Każdą z tych wystaw odróżniają inne unikalne gatunki zwierząt. Można zaobserwować jak odmienne potrafią być ekosystemy na tym kontynencie

Morze Czerwone to akwarium o pojemności ponad miliona litrów, sztucznie stworzono tam rafę koralową i warunki dla zamieszkujących ciepłe wody kolorowych rybek. Można tam spotkać aż 60 odmiennych gatunków.

Wystawa przedstawiająca Afrykę wschodnią zasługuje na szczególną uwagę. Można tutaj spotkać kilka niezwykłych gatunków takich jak Hipopotamy nilowe. Ogromne mrówki, czy malownicze motyle. Ciekawą atrakcją turystyczna jest kolonia golców, niezwykłych gryzoni. Warto obejrzeć również akwaria z rybami z wielkich rowów afrykańskich, czyli wysychających jezior. Niektóre gatunki ryb nie występują już w naturalnym środowisku.

Kanał mozambicki, czyli 18 metrowy szklany tunel biegnący dnem basenu pozwala nam zobaczyć w naturalnym środowisku pływające żółwie, płaszczki, rekiny i inne gatunki ryb. Podziwianie morskiego świata z perspektywy dna oceanu stanowi świetną atrakcje.

Po spacerze dnem oceanu, warto odwiedzić wybrzeże szkieletów, czyli miejsce, gdzie na kamienistej plaży wygrzewają się foki i pingwiny. Zaglądając nieco głębiej można dostrzec kolorowe gatunki meduz, oraz straszliwe drapieżniki takie jak mureny.

Spacerując wybrzeżem trafiamy wprost do dżungli. Wystawa przedstawiająca dżunglę Kongo przyciąga uwagą  wszystkich zwiedzających. Można tam spotkać roślinożerne ssaki nazywane syrenami. Wyglądem przypominają delfiny. Drapieżne krokodyle i liczne gatunki ptaków. Uwagę przyciąga również niewielka wystawa mięsożernych roślin.

Ponadto Kompleks przystosowany jest do organizacji różnych wydarzeń. znajdują się tam;

  • Sala konferencyjna na 160 osób
  • salka edukacyjna, przystosowana dla organizacji wycieczek szkolnych
  • Sala biznesowa na 30 osób
  • Restauracja
  • Sklep z pamiątkami

Zwiedzając afrykarium trzeba przygotować odpowiedni zapas czasu, można tu spędzić od 1 do 3 godzin, a przecież to tylko jedna z części Wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Przyjeżdżając do Wrocławia nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu.

Drukuj/Print

Add comment / Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CZY CHCESZ WYNAJĄĆ APARTAMENT?